Jandarma Genel Komutanlığı duyurdu! 7 bin 500 uzman erbaş alınacak

Jandarma Genel Komutanlığı bugün önemli bir açıklama ile karşımıza çıktı. Yapılan duyuruya göre 2023 yılı sözleşmeli uzman erbaş alımı sınav aşamaları ile ilgili tüm ayrıntılar belli oldu. Toplamda 7 bin 500 uzman erbaş alınacağı belirtildi.
19 Ekim 2022 11:00 Askeri İlanlar
Jandarma Genel Komutanlığı duyurdu! 7 bin 500 uzman erbaş alınacak

7 bin 500 uzman erbaş alımı yapılacak. Jandarma Genel Komutanlığı alımlara ilişkin detaylı bilgileri paylaştı. İşte ayrıntılar...

T.C. İçişleri Bakanlığı Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı PERSONEL TEMİN sistemi üzerinden 7.500 uzman erbaş alımı kapsamında sınav çağrısı yapıldı. Sınav aşamaları nasıl olacak? işte sürece dair tüm detaylar.

Uzman Erbaş adaylarının sınavlara gelirken getireceği belgeler

Başvuru belgesi, T.C. Kimlik Kartı: Aslı (Yeni çipli kimlik kartı), Nitelik belgesi, Denklik Belgesi, Öğrenim Durum Belgesi (Diploma), Askerlik hizmetini bitirenler için terhis belgesi, Durum bildirir tek hekim imzalı sağlık raporu,

Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev süresini tamamlamış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını bitirmemiş olanlar birliklerinden alacakları ilk sözleşme belgeleri ile birlikte sınava çağrıldığı gün hala görevde olduğunu gösteren onaylı belge, Askerlik hizmetini yapmayanlar için Muvafakat Yazısı,

Sürücü belgesi, spor dalında sertifika, yabancı dil sertifikası vb. belgelere sahip olan adaylar bu belgeleri getireceklerdir.

Tercih yapılan branşla ilgili istenen tüm belgelerin aslı ve ilgili kurum veya noter onaylı fotokopisi getirilecektir. e-devlet uygulamasından alınan karekodlu SGK hizmet döküm belgesi getirilecektir. Belge detaylarına aşağıdaki kılavuzdan erişim sağlayabilirsiniz.

erbas-2.jpg

2023 yılı 7.500 uzman erbaş alımı tüm sınav aşamaları

Sınav, adaylar için ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik, uygulama sınavı ve mülakat sınavı olmak üzere dört aşamalı yapılacaktır. Sınav aşamalarından önce kayıt kabul ve belge kontrolü yapılacak olup, eksik veya hatalı belgesi olan adaylar sınavlara alınmayacaktır.

Ön sağlık muayenesi,

Fiziki yeterlilik,

Uygulama sınavı,

Mülakat sınavına dair tüm detaylar şu şekildedir:

Ön Sağlık muayenesi nasıl yapılacak?

Adayın Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen esaslara göre ön sağlık muayenesi yapılarak, Uzman erbaş adaylarının en az 167 cm. boyunda ve Tablo-7’deki Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen ağırlık sınırları arasında olup olmadığı, Düztaban, kundura veya güvercin göğüs, omurgasında şekil bozukluğu, renk körlüğü, şaşılık olup olmadığı,

Vücut yapısının düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşünün kusursuz olup olmadığı, Vücudun herhangi bir yerinde dikkat çekici ve göz estetiğini bozan cilt hastalığı veya bozukluğu, yara, yanık veya ameliyat izi ve leke bulunup bulunmadığına bakılır.

Ön sağlık muayenesinde başarılı olan adaylar fiziki yeterlilik sınavına alınır.

Fiziki Yeterlilik Sınavı nasıl olacak?

Fiziki yeterlilik testi aşağıdaki kılavuzda yer alan Tablo-11’de belirtilen kriterlere göre yapılacak. Fiziki yeterlilik testinin herhangi bir aşamasında barajı geçemeyen adaylar elenir ve mülakat sınavına alınmazlar. Adaylar yanlarında eşofman, şort ve spor ayakkabısı getirecektir.

Fiziki yeterlilik testine katılacak adaylar, herhangi bir sağlık kuruluşundan hastalığı bulunmadığını bildirir “Durum bildirir tek hekim imzalı sağlık raporu” getirecektir.

Fiziki yeterlilik testinin yapılacağı günde sağlık durumu itibariyle testlere katılamayacak durumda olan adaylar dilekçe ve raporları ile önceden müracaat etmeleri durumunda sınav takvimi içerisindeki başka bir günde sınava alınıp alınmayacakları hususu değerlendirilecektir.

erbas-3.jpg

Uygulama Sınavı nasıl olacak?

Mesleki nitelikli (Lojistik alt branşında) olarak başvuran ilköğretim (ortaokul), ortaöğretim (lise), ön lisans ve lisans mezunu adayların değerlendirmesi 50 puan üzerinden olacak şekilde bir uygulama sınavı yapılır. Adaylar müracaat ettikleri o branşta uygulama sınavına tabi tutulacaktır. Başarı sıralamasında uygulama sınav notu kullanılır. Adayın başarılı olabilmesi için uygulama sınavından 25 puan ve üzerinde puan alması gerekmektedir. Uygulama sınavından 25 puandan daha düşük puan alan adaylar seçme sınavlarına alınmazlar.

Mülakat Sınavı nasıl yapılacak?

Mülakatta adayın genel görünüm, tavır ve hareketi, anlama ve anlatma yeteneği, ses tonu ve konuşma, kendine güveni ve askerliğe uygunluğu gibi hususlar gözlenerek elde edilen bilgiler mülakat komisyonunca değerlendirilecektir.

Sınav, mülakat komisyonu ile aday arasında yüz yüze, sözlü iletişim şeklinde, soru-cevap yöntemi uygulanarak gerçekleştirilir. Mülakat sınavı 15 puan üzerinden değerlendirilir, mülakat sınavından 10 ve üzerinde puan alan adaylar başarılı olarak değerlendirilir.

Uzman erbaşlık sınavları puanlaması nasıl olacak?

Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları için tam not 50 (elli) puandır. Fiziki yeterlilik testi 35 puan (400 m. koşu 15, uzun atlama 5, mekik 5, barfiks 10); mülakat sınavı 15 puan üzerinden değerlendirilir.

Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları not toplamının en az 30 puan olması esastır. 30 puandan daha düşük puan alan adaylar başarı sıralamasına alınmazlar.

Sınav ücretinin yatırılmasına dair detaylar

Başvurusu kabul edilerek sınavlara katılmaya hak kazanan/çağırılan adaylar ile ilgili olarak UZMAN ERBAŞLIK sınav ücreti yatırılmasına yönelik duyuru yapılan adaylardan 75 TL sınav ücreti alınacaktır. Sınav ücretine dair tüm detayları aşağıdaki kılavuzdan incelemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Diğer tüm detayları hemen aşağıdaki kılavuzdan inceleyebilirsiniz. İşte sınav çağrısı ve kılavuz:

Uzman erbaşlık çağrı duyurusu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.