Sosyal Yardımların Büyük Çoğunluğu Emekli Ve Yaşlılara

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), son verilere göre emekli ve yaşlılara yapılan yardımların sosyal harcamaların en büyük bölümünü oluşturduğunu açıkladı.
28 Mart 2024 14:29 Güncel Haberler
Sosyal Yardımların Büyük Çoğunluğu Emekli Ve Yaşlılara

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan son istatistiklere göre, sosyal yardımların büyük çoğunluğu emekli ve yaşlılara yapıldı. Toplamda 1 trilyon 267 milyar 924 milyon liralık sosyal yardımların etkileyici bir bölümü, 567 milyar 450 milyon TL'lik kısmı emekli ve yaşlılara yönlendirildi.

Sosyal koruma harcamaları 2022'de önceki yıla göre önemli bir artış gösterdi. Yüzde 60,2'lik artışla, 1 trilyon 291 milyar 77 milyon TL'ye ulaştı. Bu harcama içerisinde sosyal koruma yardımlarının payı yüzde 98,2 olarak belirlendi.

Emekli ve Yaşlılara Yönelik Yardımlar Öne Çıkıyor

Sosyal koruma yardımlarının içinde, en büyük payı 567 milyar 450 milyon TL ile emekli ve yaşlılara yapılan harcamalar oluşturdu. Bunun ardından 396 milyar 993 milyon TL ile hastalık ve sağlık bakımı harcamaları takip etti.

Sosyal Yardımların Ekonomideki Yeri

Sosyal koruma harcamalarının gayrisafi yurt içi hasıla içindeki payı yüzde 8,6 olarak gerçekleşti. Emekli ve yaşlılara yönelik harcamalar ise bu payın yüzde 3,8'ini oluşturdu. Bunun yanında, sosyal koruma yardımlarının GSYH içindeki payı yüzde 8,4 olarak belirlendi.

Şartlı Yardımların Dağılımı

Toplam sosyal yardımların yüzde 13'ü şartlı yardımlardan oluştu. En büyük payı yüzde 47,5 ile aile ve çocuk yardımları aldı. Ardından yüzde 20,4 ile engelli ve malul yardımları ve yüzde 13,9 ile hastalık ve sağlık bakımı yardımları geldi.

Nakdi Yardımların Önemi

Sosyal koruma yardımlarının yüzde 62,4'ü nakdi olarak verildi. Bu kapsamda, en büyük pay yüzde 71,2 ile emekli ve yaşlılara yapılan yardımlarda görüldü. Nakdi yardımlar içinde dul ve yetim yardımları yüzde 18,6 ile dikkat çekerken, aile ve çocuk yardımları yüzde 4,5 pay aldı.

Sosyal Koruma Gelirleri ve Finansman

Sosyal koruma gelirlerinin yüzde 41,4'ü devlet katkılarından oluştu. İşveren sosyal katkıları yüzde 28,4'ünü, koruma kapsamındaki bireylerin yaptığı sosyal katkılar ise yüzde 23,1'ini oluşturdu.

Sosyal Yardımların Kapsamı

Sosyal koruma harcamaları; sosyal koruma yardımları, idari masraflar ve diğer harcamalardan oluşuyor. Sosyal koruma yardımları ise hastalık ve sağlık bakımı, engelli ve malul, emekli ve yaşlı, dul ve yetim, aile ve çocuk, işsizlik, konut ve sosyal dışlanma başlıklarını içeriyor.

Bu istatistikler, sosyal yardımların dağılımı ve ekonomik önemleri konusunda önemli bilgiler sunmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.