Sağlık Bakanlığında Kamu Personeli Olmak için Başvuru Şartları Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı tarafından alınacak olan kamu personelleri için başvuru şartları merak konusu haline geldi. Kamu personeli alımı başvuru şartları ve başvuru belgeleri haberimizin detayında...
25 Nisan 2022 14:00 Mevzuat
Sağlık Bakanlığında Kamu Personeli Olmak için Başvuru Şartları Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı Kamu Personeli Alımı Başvuru Şartları Nedir?

1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

2- Kamu haklarından mahrum olmamak.

3- Arşiv ve güvenlik soruşturmasında olumlu sonuçlanmak.

4- Erkek adaylar için askerlik ilişiğinin olmaması.

5- 657 sayılı kanunun 48. Maddesindeki genel şartları taşımaları gerekmektedir.

6- Bakanlık ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı kanunun 4/A maddesine tabi devlet memurları dışında eczacı, diş tabibi ve uzman diş tabibi gibi statülerde görev yapan kişiler,

7- İlk defa veya yeniden ataması yapılacak olan tabip ve uzman tabiplerin devlet hizmeti yükümlülüğü bulunmaması gerekmektedir.

8- Tabip ve uzman tabipler, kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı kanuna bağlı devlet memuru çalışanları dışında diğer statülerde çalışan ve kura son başvuru tarihi itibariyle devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamış olmalıdır.

9- Uzman (TUTG) ve uzman diş tabiplerinin kura başvuru tarihi itibariyle mezun olmuş ya da diploma uzmanlık tescilleri yapılmış olmalıdır. (E-Devlet üzerindeki bilgilerin eksikse veya hatalıysa güncellenmesi ve tamamlanması gerekmektedir.)

10- Emekli tabip ve uzman tabipler, bakanlık ve bakanlığa bağlı kuruluş kadrolarını tercih ederek başvurabilirler. (Bakanlığın sağlık tesisleri dışında bir kuruma yerleşmeleri halinde atamaları gerçekleştirilmeyecektir.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Başvuruları Nereden Yapılır?

Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları, bakanlığa bağlı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden E-Devlet girişi ile gerçekleştirilecek. Başvuru yapacak adaylar, belirtilen tarihe kadar başvuru formunu doldurarak bakanlığa iletebilecek ve tercihlerini kesinleştirebilecekler. Ret alan adaylar, PBS üzerinden itirazlarını iletebilecekler. Kura tarihi ve yeri yine aynı web sitesi üzerinden ilan edilecek, kuranın gerçekleştirilmesinin ardından ataması yapılacak adayların evraklarını belirlenen tarihe kadar iletmeleri istenecektir.

Sağlık Bakanlığı Başvuru Belgeleri Nedir?

1- Adli sicil durumunu bildiren imzalı dilekçe

2- Göreve engel akıl hastalığı bulunmadığına dair imzalı dilekçe

3- Askerlikle ilişiğin olmadığını beyan eden imzalı dilekçe

4- Mal Bildirim Formu

5- Görevden ayrılmış adayların kurumdan aldıkları onaylı hizmet cetveli

6- Son altı ay içerisinde çekilmiş vesikalık (6 adet)

7- Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli çalışanlar ve özel sağlık tesislerinde çalışanların çalıştıkları kurumla ilişiklerinin kesildiğine dair belge.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.