Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda Nasıl Memur Olunur? Personel Olma Şartları Nelerdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda Nasıl Kamu Personeli Olunur? Aile ve Sosyal Hizmetle Bakanlığı'nda Personel Olma Şartları Nelerdir? Haberimizin detayında...
14 Aralık 2021 14:45 Mevzuat
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda Nasıl Memur Olunur? Personel Olma Şartları Nelerdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda işe girmek isteyen adayların için iş başvurusu yaparken ki şartları sizlere sunacağız. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayınlanan iş ilanlarına başvuru yapacak olan adayların başvuru kılavuzunda ilan edilen sınav yılında KPSS sınavına girmiş olmaları ve istenilen puan türünde en az 60 puan almış olmaları gerekmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda işe girmek için ise eğitim seviyenizin en az ortaöğretim mezunu seviyesinde olması gerekmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda İşe Girme Şartları Nelerdir?

1) ) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

2) Kamu haklarından mahrum olmamak.

3) Kurum tarafından yapılacak olan arşiv ve güvenlik soruşturmasında olumlu sonuçlanmak.

4) Türk Ceza Kanununun 53. maddesinde belirlenen süre geçmiş olsa da kasten işlenen bir suçtan dolayı bir sene ya da daha fazla süre ile hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, hırsızlık, irtikâp, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, rüşvet, zimmet, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma, sahtecilik, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama ya da kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

5) Başvuruda bulunacak erkek adaylar için askerlik ilişiğinin olmaması.

6) Görevini yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engeli bulunmamak,

7) SGK tarafından yaşlılık, emeklilik vb. aylık almıyor olmak.

8) 35 yaşını doldurmamış olmak.

9) Kurum tarafından yapılacak olan sözlü\yazılı\uygulamalı sınavda istenilen başarı puanını almış olmak.

10) Görevini yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engeli bulunmamak,

11) SGK tarafından yaşlılık, emeklilik vb. aylık almıyor olmak.

12) 2020 yılı lisans Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP3 puan türünden en az 60 puan almış olmak.

13) Diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin kılavuzda belirtilen bölümlerinden mezun olmak.

14) Törer suçuna karışmamış olmak.

15) 6) Ceza infaz kurumunda istihdam edilecek tüm unvanlardaki personel için görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel özürlü olmadığını, şaşılık, körlük, topallık, işitme kaybı, çehrede sabit eser, uzuv noksanlığı, kekemelik ve benzeri engeller bulunmadığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek.

16) Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak; Merkezî sınavın (KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; infaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1990 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.); teknisyen, büro personeli (ceza infaz kurumu kâtibi), destek personeli (aşçı, kaloriferci, şoför) hemşire ve sağlık teknikeri için ise 35 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1985 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.