Milli Eğitim Bakanlığı 81 ilde TYP personel alımı yapıyor

Milli Eğitim Bakanlığı personel alımı yapıyor! 81 ilde gerçekleştirilecek olan alımlar neredeyse tüm okulları kapsayacak! Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında binlerce kişi istihdam edilecek.
20 Kasım 2022 11:00 İşkur İlanları
Milli Eğitim Bakanlığı 81 ilde TYP personel alımı yapıyor

MEB personel alımı yapıyor! Türkiye İş Kurumu üzerinden TYP alımları başlıyor... Binlerce kişi işe alınacak!

Milli Eğitim Bakanlığı MEB bünyesinde İŞKUR kapsamında TYP personeller için süreç tamamlanıyor. Ocak ayı sonunda okulların sömestre tatiline girmesi ile birlikte çalışma süreleri de bitiyor. Ancak TYP personeller yine aynı şekilde geçici bir sistem değil kalıcı kadro talep ediyor. 2023’te kadro gelecek mi detaylara dair gündem haberimiz.

temizlik-2.jpg

MEB’de 1. dönem sonunda TYP bitiyor

Bilindiği üzere tüm okullara 60.000 TYP temizlik personeli alımı İŞKUR kapsamında gerçekleştirildi. Ancak 5 aylık süre için TYP personel alımları yapılmıştı. Temizlik personeli alımları her iki dönem için değil bu yıl sadece ilk dönem için oldu. 2. Dönem için nasıl olacağı henüz açıklanmadı.

TYP personel alımları kadrolu olsun

Tüm okullar için TYP temizlik personelleri görev süresinin dolmasından dolayı işsiz kalma sorunu ile karşı karşıyalar. 2. Dönem için ise yine TYP ile alım değil kadrolu ve daimi statüde atama yapılmasını talep ediyor.

meb-2.jpg

İŞKUR’da TYP alım sistemi değişti

İŞKUR bünyesinde TYP personel alımlarında sistem değişmişti. Salgın, afet, diğer mücbir sebepler gibi durumlarda geçici olarak TYP personel alımları kurumlar tarafından gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda Eylül başı ile göreve başlayan 60.000 TYP personel alımında Meclis açılmadığı için eski sistemle geçici alımlar gerçekleştirildi. Ancak 2. Dönem başta olmak üzere daimi statüde kadrolu temizlik personeli alımlarının tüm okullar için yapılması şart. Adaylar geçici TYP personel alımı değil daimi statüde kadrolu atama yapılmasını bekliyor.

Bu yıl güvenlik personeli alımları yapılmadı

Okullara MEB bu yıl güvenlik personeli alımlarını TYP ile yapmadı. Adaylar 2. Dönem için en az temizlik personeli sayısı kadar olmak üzere 60 bin de güvenlik personeli ataması bekliyor.

Gerek TYP ile yapılan temizlik personeli alımları gerekse güvenlik personeli alımları için artık MEB’in kadrolu ve daimi statüde atama yapması bekleniyor. Sizler de HEMEN bu haberimize YORUM ve GÖRÜŞLERİNİZİ yazabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.