PTT 55 Bin Personel Alımı Başladı! KPSS Şartsız Başvurular Ne Zaman Sona Erecek?

PTT'nin 55 bin personel alımı için sunduğu şartlar merak ediliyor. KPSS şartı olmaksızın yapılacak alımlarda çeşitli detaylara da yer verildi. Peki ya başvuru tarihi hakkında ne biliyoruz? PTT personel alımına dair kadro ve kontenjan bilgisi de paylaşıldı.
14 Kasım 2022 11:28 Personel İlanları
PTT 55 Bin Personel Alımı Başladı! KPSS Şartsız Başvurular Ne Zaman Sona Erecek?

PTT, ülkenin çeşitli şehirlerde çalışmak üzere 55 bin personeli işe alacak. Başvuruların ne zaman başlayacağı ve biteceği konusunda çok fazla soru soruldu. Öte yandan KPSS şartının olmaması da bir avantaj olarak görüldü. Aşağıdaki şartlara göz atarak kimlerin başvuruda bulunabileceği öğrenilebilir.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) bünyesinde görevlendirilmek için toplamda 55 bin personel alımı yapılacağı haberleri gündeme bomba gibi düşmüştü.

Habertürk'te yer alan habere göre, PTT personel alımı ile ilgili detaylara ilişkin henüz resmi bir açıklama gelmedi ve PTT personel alım tarihleri de henüz belli olmadı.

PTT PERSONEL ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI 2022 NELERDİR?

PTT'de işe alınacak olan vatandaşlar için aranılacak güncel şartlar henüz açıklanmasa da genel şartlar şu şekilde belirtiliyor.

a) 29 Mayıs 2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamında yer alanlar ile PTT'nin yurtdışındaki işyerlerinde istihdam edilecekler hariç olmak üzere T.C.

b) 18 yaşını tamamlamış ve giriş sınavının yapıldığı senenin ocak ayının birinci günü itibarıyla 36 yaşından gün almamış olmak.

c) Kamu haklarından yasaklı olmamak

ç) 26 Eylül 2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53. maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenmiş olan bir suç nedeniyle 6 ay ya da daha fazla süreyle hapis cezasına veya affa uğramış olsalar bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, zorla fuhuşa sevk etme, cinsel taciz, hileli iflas, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama ya da kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel saldırı, uyuşturucu ya da uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından mahkûm olmamak.

f) Engelli personel çalıştırılmasına ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, yurt içinde ve yurt dışında devamlı görev yapmasına engel olacak herhangi bir akıl hastalığı bulunmamak.

g) Başka kurum ve kuruluşlara karşı mecburi hizmet yükümlülüğü olmaması

ğ) Atanacağı pozisyon için Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öğrenim şartını haiz olmak.

h) Herhangi bir sosyal güvenlik kurum ya da kuruluşundan emekli olmamak.

PTT YAZILI SINAVINDA HANGİ SORULAR SORULUYOR?

Konu ile ilgili olarak verilen detaylara göre, PTT yazılı sınavda vatandaşlar hangi konular ve ne tür sorularla karşılaşacağı ile ilgili araştırmalar yapıyor. Peki PTT yazılı sınavında hangi sorular soruluyor?

PTT yazılı sınavında; Temel yurttaşlık bilgisi, sözel akıl yürütme, Türkiye coğrafyası, ölçme becerisi, sayısal ve mantıksal akıl yürütme, genel kültürel ve güncel sosyo ekonomik konular, Türkçe paragraf, dil bilgisi ve yazım kuralları ile ilgili sorular soruluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.