POMEM duyurdu! 12 bin polis alımı başladı

POMEM bugün önemli bir açıklama ile karşımıza çıktı! Yapılan açıklamaya göre Emniyet Genel Müdürlüğü 12 bin personel alımı gerçekleştiriyor. En az ön lisans mezunu erkek ve kadın vatandaşların başvuruda bulunabileceği ilanın müracaat şartları açıklandı.
09 Kasım 2022 08:00 Personel İlanları
POMEM duyurdu! 12 bin polis alımı başladı

POMEM polis alımı ilanı ile karşımıza çıktı! Toplamda 12 bin polis alımı gerçekleştirileceği belirtildi. KPSS ve başvuru şartları açıklandı. Müracaat tarihleri duyuruldu.

Polis Akademisi Başkanlığı Son Dakika Polis alımı ilanı yayımladı. Ön Lisans KPSS sonuçlarının açıklanmasından sonra beklenmeye başlanan POMEM polis alımı ilanı yayımlandı. Az Önce 8 Kasım 2022 tarihi ile yayımlanmış olan POMEM duyurusuna göre Emniyet Genel Müdürlüğü 12 Bin Polis Alımı gerçekleştirecek. Adayların merakla beklediği duyuru geldi. Peki POMEM Polis Alımı başvuru şartları nedir? KPSS Taban puanı Ne Olacak?

12 Bin Polis Alımı Kontenjan Dağılımı Nedir?

2022 Yılı POMEM kapsamında yayımlanmış olan ilana göre Polis Akademisi Başkanlığı bağlı olan Polis meslek Eğitim Merkezine Ön Lisans ve Lisans mezunlarından Polis Memuru alımı gerçekleştirilecek. Buna göre Kadın Erkek adayların başvuru yapabileceği polis alımı için,

  • Lisans Mezunu 9600 Polis ( 8160 Erkek ve 1440 Kadın )
  • Ön Lisans mezunu 2400 Polis ( 2400 Erkek ve 360 Kadın )

olmak üzere toplamda 12 bin polis alımı yapılacak.

polis-2.jpg

Başvuru Tarihleri Açıklandı!

Polis Akademisinden gelmiş olan duyuruya göre POMEM kapsamında polis alımı için başvurular önümüzdeki hafta başlayacak.

Buna göre Ön Başvurular 14 Kasım 2022 tarihi ile başlayacaktır.

29. Dönem POMEM Duyurusu:

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine önlisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan 9.600 lisans (8.160 erkek ve 1.440 kadın), 2.400 önlisans (2.040 erkek ve 360 kadın) olmak üzere toplam 12.000 öğrenci alımı yapılacaktır.

Alıma ilişkin esaslar 14.11.2022 tarihinde Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) açıklanacaktır.

29. Dönem POMEM Giriş Sınavı Aday Belirleme Ön Başvuruları 14.11.2022 tarihinde başlayacak olup Aday Belirleme Ön Başvuru Kılavuzu da aynı tarihte yayımlanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

POMEM Polis Alımı Başvuru Şartları Ne Olacak?

Polis Akademisinden yayımlanacak olan başvuru kılavuzu ile kesin şartlar belli olacak. Ancak geçmiş yıllarda yapılan POMEM polis alımı için adaylardan aşağıdaki şartlar aranacaktır.

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

- Ön Lisans veya Lisans mezunu olmak ( Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir ),

- Silah Taşımasına veya silahlı görev yapmasına engel herhangi bir durumu olmamak,

- Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

- Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.

- Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

- Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

- Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

- Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

- Yüz kızartıcısı bir cezası veya duyumu olmamak,

- Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,

polis-3.jpg

2022 Yılı POMEM KPSS Şartı Ne Olacak?

POMEM kapsamında Polis Alımı için adaylar KPSS sonuçlarının açıklanmasını bekliyordu. İlanda yayımlandı. Bu kapsamda POMEM için adaylardan,

  • Ön Lisans mezunları için 2022 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak,
  • Lisans mezunları için 2021 veya 2022 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00) puan veya üzerinde puan almış olmak,

Şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için aynı KPSS geçerlilik yılları için Ön Lisans mezunlarından 52 ve Lisans mezunlarından en az 48 puan almış olmak gereklidir.

Yaş Şartı Ne Olacak?

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak,

Başvuru Kılavuzu Ne Zaman Yayımlanacak?

POMEM polis alımı için başvuru kılavuzu yukarıda ki duyuruda da belirtildiği gibi 14 Kasım 2022 tarihinde açıklanacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.