Kültür Bakanlığı duyurdu! 3 bin 500 personel alımı başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı personel alımı ilanı ile karşımıza çıktı. Bakanlıktan gelen açıklamaya göre kütüphaneci, arkeolog ve müze araştırmacısı pozisyonlarında çok sayıda kişi istihdam edilecek.
01 Kasım 2022 08:00 Personel İlanları
Kültür Bakanlığı duyurdu! 3 bin 500 personel alımı başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı 3 bin 500 personel alacak. Başvuru şartları belli oldu. İlanın tüm detayları ortaya çıktı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı için yeni personel alımları için adayların beklentisi arttı. Önümüzdeki süreçte TBMM’de 2023 yılı bütçe görüşmeleri başlayacak. Tüm kurumlara oldukça yüksek kadrolar açıklanması bekleniyor. Bu kapsamda Kültür Bakanlığı için de özellikle yeni atamalarda yüksek kontenjan bekleyen “Kütüphaneci, Arkeolog ve Müze Araştırmacısı” alımı şartlarına ve adayların taleplerine değineceğiz.

Bütçede Kültür Bakanlığına yüksek kontenjan

2023 yılı bütçe görüşmelerinde Bakanlıktan özellikle 3 branşta kadrolara yüksek kontenjan bekleniyor. 2023 yılı için olmak üzere Kütüphaneci, Arkeolog ve Müze Araştırmacısı alımları için en az 3 bin 500 kadronun açıklanması için beklenti arttı.

kl2.jpg

Kütüphaneci, Arkeolog ve Müze Araştırmacısı alımı şartları

Kütüphaneci alımı için adayların bilgi ve belge yönetimi, kütüphanecilik, arşivcilik, dokümantasyon ve enformasyon programlarının herhangi birinden mezun olması şartları yer almaktadır.

Arkeolog alımı kadrosuna başvuru için Arkeoloji, Arkeoloji ve Sanat Tarihi (Arkeoloji Bölümü), Klasik Arkeoloji, Prehistorya, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi, Prehistorik Arkeoloji, Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümlerinden mezun olmak şartı var.

Müze araştırmacısı alımı için Sanat Tarihi bölümü mezunu olmak gerekiyor.

Kütüphaneci, Arkeolog, Müze araştırmacısı alımları için adayların KPSS P3 puan türünden en az 70 puan alması şartı vardı.

KPSS ve Yaş şartı esnetilsin

KPSS adayları özellikle KPSS 70 şartının 50 olarak güncellenmesini veya tamamen taban puansız Kütüphaneci, Arkeolog ve Müze Araştırmacısı alımlarının yeni dönemde yapılmasını talep ediyor. Öte yandan birçok unvanda, kurum ve bakanlıkta olduğu gibi Kültür ve Turizm Bakanlığı memur alımlarında da yaş şartının esnetilmesi talep ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum