Kredi çekecekler dikkat! O zorunluluk resmen ortadan kaldırıldı

Kredi çekerken şimdiye kadar zorunlu tutulan hayat sigortası şartı artık isteğe bağlı olarak tercih edilebilecek. Vatandaşlar istemedikleri sürece hayat sigortasına para ödemek zorunda kalmayacaklar.
08 Kasım 2022 23:45 Personel İlanları
Kredi çekecekler dikkat! O zorunluluk resmen ortadan kaldırıldı

Kredi seçmek isteyenler için hayat sigortası zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Artık bu seçenek sadece isteğe bağlı olacak. Vatandaşlardan sigorta sebebiyle ekstra ücret kesilmeyecek.

Tüketici kredilerinde uygulanan yönetmelik değişikliği ile hayat sigortası artık zorunluluk değiş bir seçenek olacak. Bankalar, hayat sigortası yaptırmaya zorlamayacaklar. Bunun yanında vatandaşlara bir hak daha tanınacak. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

para-14.jpg

Sigortalı ve sigortasız kredi teklifi

Tüketici kredilerinde yapılan düzenleme ile birlikte bankalar kredi verirken vatandaşa hayat sigortası yaptırması yönünde zorlama yapmayacak. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan sektör temsilcisi Murat Akçay; “Kredi kullanacaklar bankalar tarafından sigortalı ve sigortasız versiyonlu kredi teklifleri verilebilmesinin yanında tüketicilerin dilediği sigorta şirketinden satın aldığı poliçeyi bankalara sunabilmesi, yönetmelik değişikliği ile açıkça tanınan bir hak olarak karşımıza çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Teklif seçme özgürlüğü

Ticaret Kanunu’nda yapılan değişikliğe göre, tüketicilere kredi yolculuklarında diledikleri teklifi seçme özgürlüğünün getirildiği biliniyor. Kredi kullanacak vatandaşlar, sigortalı ve sigortasız olmak üzere iki ayrı kredi teklifi alma hakkına da sahip olacak. Sigortalı kredi kullanacak olan vatandaşlar, başvuru yaptıkları banka veya finans kuruluşu dışında talep ettiği herhangi bir sigorta şirketinden şartlara uygun Kredi Hayat Sigortalarını yaptırabilecekler.

para-12.jpg

Bankadan yaptırma zorunluluğu yok

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan sektör temsilcisi Murat Akçay, kredi kullanacak vatandaşların, bankadan hayat sigortalarını yaptırmak zorunda olmadıklarını belirterek; “Kredi kullanmak isteyenler, kredilerini hayatın beklenmeye sürprizlerine karşı güvence altına alan Kredi Hayat Sigortası’nı satın alırken farklı alternatifler arasından kendilerine en uygun seçenekle ilerleyebilirler” ifadelerini kullandı.

Akçay, aslında söz konusu değişiklikten önce de kredi kullanacak vatandaşların hayat sigortalarını bankadan yaptırma zorunluluğunun olmadığı belirtirken, yeni yönetmeliğin ilgili maddelerinin yürürlüğe girmesinden önce seçme hakkı olduğundan habersiz olan tüketicinin bu konudaki hakları yasal çerçevede korunuyor olmasına rağmen, kredi kullandığı bankanın vatandaşa sunduğu Kredi Hayat Sigortasını satın almak zorunda kaldığını da ifade etti.

Yeni dönemde değişiyor

Murat Akçay, kredi kullanacak olan vatandaşlara bankalar tarafından sigortalı ve sigortasız kredi tekliflerinin yanında tüketicilerin dilediği gibi sigorta şirketinden satın aldığı poliçeyi bankalara sunabilmesi ve yönetmelik değişikliği ile açıkça tanınan bir hak olarak karşımıza çıktığını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.