Dışişleri Bakanlığı Kadrolu 75 Memur Alımı Yapıyor! Son Gün 29 Temmuz

Dışişleri Bakanlığı bünyesinde olmak üzere yeni kadrolara memur personel alımı başvuruları tamamlanıyor. Kadrolu 75 memur alımına kimler başvurabilir? İşte sürece dair tüm detayların yer aldığı haberimiz.
27 Temmuz 2022 22:45 Personel İlanları
Dışişleri Bakanlığı Kadrolu 75 Memur Alımı Yapıyor! Son Gün 29 Temmuz

Dışişleri Bakanlığı tarafından 75 kadrolu memur alımı için başvurularda son güne yaklaşılıyor. Bakanlık 75 Aday Meslek Memuru alımı yapacak. Genel İdari Hizmetler GİH sınıfı 7 ve 9. Derece kadrolara başvuru süreci, şartları ve gerekli tüm detaylara bu haberimizden ulaşabilirsiniz.

Memur personel alımı başvuru genel şartları

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu DMK’daki şartları taşımak, 1 Ocak 2022 itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir. Ayrıca diğer mezuniyetlere dair tüm hususları ve şartları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dışişleri Bakanlığı memur alımı kontenjanları nelerdir?

Bakanlık bünyesinde alım yapılacak branşlar ve kontenjanları şu şekildedir: 50 İngilizce, 15 Almanca, Fransızca, 2 Rusça, 2 Arapça, Farsça, 3 İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, 2 Çince, Japonca, 1 Yunanca için toplamda 75 kadro var.

disisleri-75-personel.png

Memur alımları başvuru mezuniyetler

Başvuru için uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, finans, çalışma ekonomisi, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden mezun olmak şartı var. Ayrıca ile bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olanlar başvurabilir. Öte yandan sosyal bilimler alanında veya mühendislik fakültelerinde en az 4 yıllık lisans eğitimi yapmış olup, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapılmış olması şartı da var.

KPSS Şartı Yok!

Dışişleri Bakanlığının memur alımı ilanı için adaylardan herhangi bir KPSS şartı aranmayacak. Belirtilen YDS şartını sağlayan adayların başvurusu alınacak. Buna göre adayların ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Sınavından, İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Arapça, Farsça, İspanyolca ,İtalyanca, Portekizce, Çince, Japonca ve Yunanca dillerinden puan almış olmak gerekmektedir.

Kamu personel alımı başvuru süreci

Dışişleri Bakanlığı bünyesinde 75 kadroya başvuru için süreç 29 Temmuz 2022 tarihi dahil olmak üzere yapılabilecektir. https://www.turkiye.gov.tr/disisleri-kariyer-kapisi-kamu-ise-alim adresinden yapılacak başvurularla ilgili merak ettiğiniz tüm konulara Resmi Gazete'de yayınlanan ilandan ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.