Ara tatilde öğretmenler okula gidecek mi? Öğretmenler idari izinli mi sayılacak? Bakan Özer açıklama yaptı...

Ara tatilinin yaklaşmasıyla öğretmenlerin aklında soru işaretleri oluşmaya başladı. Öğretmenler ara tatilde izinli mi? Ara tatilde öğretmenlerde maaş kesintisi olacak mı? Haberimizin detayında..
05 Kasım 2021 12:11 Güncel Haberler
Ara tatilde öğretmenler okula gidecek mi? Öğretmenler idari izinli mi sayılacak? Bakan Özer açıklama yaptı...

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bursa Valiliği ziyareti sırasında açıklamalarda bulundu:

Bakan Özer, koronavirüs salgını şartlarında eğitime yüz yüze başarılı bir şekilde devam edildiğini açıkladı. Özer: "18 milyon öğrencinin olduğu, 1,2 milyon öğretmenin olduğu ve eğitim sisteminde 71 bin 320 okulun aktif olarak eğitim öğretim sistemine devam ettiği bir sistem. Bugün itibarıyla 850 bin dersliğimizin içerisinde 2 bin 276 dersliğimiz yüz yüze eğitime ara vermiştir. Dolayısıyla yüz yüze eğitime ara veren derslik sayımız yüzde 1'in çok çok altındadır. Bugün itibarıyla tüm derslikleri kapalı olan tek bir okulumuz bulunmamaktadır." ifadelerini kullandı.

Ara tatil 15 Kasım'da başlıyor...

Bakan Özer, konuşmasında 2021-2022 eğitim öğretim yılında 15-19 Kasım tarihlerinde 1 haftalık ara tatil olacağını hatırlattı. Detaylar için tıklayınız.

Ara tatilde öğretmenler idari izin sayılacak!

Bakan Özer: "Ara tatillerde öğretmenlerimizin mesleki eğitim gelişimleri var. 15-19 Kasım tarihleri arasında öğretmenlerimize mesleki gelişim eğitimini uzaktan eğitim şeklinde vereceğiz. Öğretmenlerimiz bu tarihler arasında okullara gelmeyecekler ve idari izinli sayılacaklar. Bunun müjdesini de buradan vermek isterim." ifadelerini kullandı.

İdari izin nedir?

İdari izin sadece 657 sayılı kanun kapsamında çalışan devlet memurlarına verilmektedir. Özel sektör memurlarının faydalanamadığı idari izin sadece devlet memurlarına değil aynı zamanda devlette görev alan diğer personellerde idari izin alabilmektedir. İdari izin çalışan personelin kurumu tarafından verilen izin türüdür.

Ara tatilde öğretmenlerde maaş kesintisi olacak mı?

657 sayılı kanun kapsamında çalışan öğretmenlerin maaşlarında bir kesinti meydana gelmeyecektir. Fakat ücretli öğretmenlerin maaşlarında ara tatil süresi kesintiye uğrayacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.