YÖK'ten Pedagojik Formasyon Eğitimi için Yeni Karar Geldi

Eğitim Fakültesinde okumayan ve öğretmek olmak isteyen öğrencilerin tercihi olan Pedagojik Formasyon Eğitim Sertifikası hakkında YÖK'ten yeni karar geldi. Detaylar haberimizde...
15 Ekim 2021 14:36 Güncel Haberler
YÖK'ten Pedagojik Formasyon Eğitimi için Yeni Karar Geldi

01.01.2021 tarihinde YÖK ve MEB tarafından anlaşmalı olarak kaldırılan Pedagojik Formasyon Eğitim Sertifikası Programı 09.10.2021 tarihinde YÖK Başkanı Erol Özvar'ın yaptığı açıklama ile geri gelmişti. Bir çok eğitim fakültelerinde okumayan ama öğretmen olmak isteyen öğrencileri bu karar sevindirdi. Kararın üzerine her üniversite kendi takvimini açıklamaya başladı ve Pedagojik Eğitim Sertifikası Programını açmaya başladı.

YÖK Başkanlığı tarafından üniversitelere yeni karar ile yazı gönderildi ve pandemi koşulları ile sınırlı olmak kaydıyla üniversite senatolarının uygun görmesi halinde uygulamalı dersler hariç program derslerinin %40'ının uzaktan olmasının uygun görüldüğü ifade edildi.

senato.jpg

PEDAGOJİK FORMASYON DERSLERİ NELERDİR? HANGİ DERSLER UYGULAMALI, HANGİ DERSLER TEORİK?

Teorik Dersler: Bireyselleştirilmiş Öğretim, Eğitim Psikolojisi, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Eğitim Bilimine Giriş, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Rehberlik, Sınıf Yönetimi.

Uygulamalı Dersler: Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı, Özel Öğretim Yöntemleri, Öğretmenlik Uygulaması.

PEDAGOJİK FORMASYON NEDİR?

Formasyon, dilimize Fransızca 'formation' kelimesinden türetilerek girmiştir. Formasyon kelimesi yetiştirme, biçimleme anlamına geliyor. Yüksek Öğretim Kurumları tarafından, Eğitim Fakültesi mezunu olmayan kişilere öğretmenlik yapmanın yolunu açan formasyon, özellikle üniversitelerin Fen ve Edebiyat fakültesi bölümlerinde eğitimine devam eden ya da mezun olan öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Formasyon, eğitim fakültesinden mezun olmayan kişilerin öğretmenlik yapabilmek için alması gereken bir programdır. Öğretmenlik yapmak isteyen kişiler okudukları bölüm sonrasında bu Pedagojik Formasyon eğitimi alarak öğretmenlik yapabilirler.

KİMLER PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ ALABİLİR?

MEB tarafından belirlenen pedagojik formasyon eğitimi alabilen bölümlerden birini okumanız veya okuyor olmanız gerekmektedir. Öğrenci iseniz okuduğunuz bölümü en az 2 yıl bitirmiş olmanız gerekmektedir. Eğer lisans mezunuysanız, mezuniyet ortalamanız en az 2,50 olması gerekmektedir.

PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ NE KADAR SÜRER?

Her üniversite kendi senato kararı ile bunu belirler. Fakat genellikle bahar ve güz dönem olmak üzere bir eğitim öğretim yılı sonunda eğitim biter ve sertifikalar teslim edilir.

PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ ÜCRETİ NE KADARDIR?

Pedagojik Formasyon Eğitimi için ödenen ücretler üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Çoğu üniversitede bu fiyat 2000 TL civarında belirlenmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.