TUS'ta Reform Mu Geliyor? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıkladı! TUS'da Değişiklikler Yapmak İstiyoruz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca TUS'da reform niteliğinde değişiklikler yapmak istediklerini açıkladı. Detaylar haberimizde...
27 Kasım 2021 13:22 Güncel Haberler
TUS'ta Reform Mu Geliyor? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıkladı! TUS'da Değişiklikler Yapmak İstiyoruz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2022 Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda 2022 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorunlarını yanıtladı. Bakan Koca TUS'da değişikler yapacaklarını açıkladı. Bakan Koca: ''Reform niteliğinde bazı değişiklikler yapmak istiyoruz. Mart ayındaki sınavda da geçerli olmasına çalışıyoruz. Yıl sonuna kadar bunu netleştirmek istiyoruz." dedi.

TUS'DA HİZMET PUANI GELMELİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Uzmanlık sınavını revize etmemiz gerekiyor. Dershaneciliğin devre dışı kalması gerektiği soruların çekirdek müfredattan sorulması gerektiği kanaatindeyim. Okul başarı puanının mutlak ilave edilmesi ve görev süresi yaptığı hizmet esas alınarak bir hizmet puanının ilave edilmesini düşünüyorum.'' ifadelerini kullandı.

TUS'DA REVİZE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Şu an hiç kimse öğrenciler özellikle TUS'u dört beş branş dışında tercih etmiyor. Bunlara giremediğini düşünen hekim yurt dışını düşünüyor. Köklü bir değişiklik yapmamız gerekiyor. Hem de uzmanlık sınavını revize etmemiz gerekiyor. Bunu da önümüzdeki sınava mutlak yetiştirmemiz gerekiyor. İstediği branşa girebilme ihtimalinin zor olmadığını görmeliler.'' dedi.

tus1.jpg

40 BİN SAĞLIK PERSONELİ MÜLAKATSIZ ALINACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı:'' KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirme ile mülakat olmadan 30 bin sözleşmeli sağlık personeli ve kura ile de 10 bin sürekli işçi alımı yapılacak. Hemşire, ebe, terapist, sağlık fizikçisi alanlarında alım olacak." dedi. Detaylar için tıklayınız.

24 SAAT ÇALIŞMAYI İNSANİ BULMUYORUM

Bakan Koca: ''24 saat çalışmayı ben de insani bulmuyorum. Hedef 16 saate inmeli. Bunu bugünden yapamayabiliriz ama iki, üç yıl sonra bunun yapılabilirliğini şimdiden planlamamız gerektiği kanaatindeyim." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.