TOKİ 10 Bin İşyeri ve 10 Milyon Arsa İçin Başvurular Başladı!

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi için 31 Ekim'e kadar 5 milyona kadar başvuru kabul edilecek.
11 Ekim 2022 18:00 Güncel Haberler
TOKİ 10 Bin İşyeri ve 10 Milyon Arsa İçin Başvurular Başladı!

Şu anda on bin yeni iş ve bir milyon dönüm arazi başvuru alıyor. 7 Kasım'da dönem sona erecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kira ve konut fiyatlarındaki artışa yanıt olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talebi üzerine "İlk Evim" ve "İlk Arsam" projesi geliştirildi. Vatandaşlar artık bu sayede uygun fiyatlı evlere, araziye ve istihdam olanaklarına erişebiliyor. Cumhuriyetin en büyük sosyal konut projesi 362 milyar liralık yatırımla tamamlanacak. Başvuru sahiplerinin 18 yaşından büyük Türk vatandaşı olması ve daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış olması gerekmektedir. Bir hane, sosyal konut için yalnızca bir başvuruda bulunabilir. Her hane, ev veya mülk için tek bir başvuruda bulunabilir.

arsa2.jpg

Başvurular Başlıyor

81 ilde konutu olmayanlara ev kiralama imkanı verecek girişimde yer alan araziler için başvuru süreci başladı. 10.000 kişiye istihdam sağlayan sanayi tesislerine ek olarak, Türkiye'de 28 ile yayılmış 1 milyon konut arsası bulunmaktadır. Başvuru penceresi 7 Kasım'a kadar açıktır. İlk etapta 100 bin dönüm ve 10.000 işyerinin yanı sıra 250 bin dönüm ve 50.000 işyerinin beş yılda imar edilmesi hedeflendi. Yoğun ilgi üzerine parsel sayısı artırıldı. Proje kapsamında iki farklı arazi tipi bulunmaktadır. Müstakil evler için arsalar 350 ila 500 metrekare arasında değişecektir. Burada yapılacak evlerin büyüklükleri 105 ile 150 metrekare arasında değişecek.

arsa3.jpg

Arsalar 10 Yıl Vade ile Sunulacak

Müstakil arsaların maliyeti 192.500 Türk Lirasından, aylık ödemeler 1.604 Türk Lirasından başlayacak. Paylaşımlı parseller ikinci tercih olacaktır. Ev 150 metrekare büyüklüğünde olacak. Ortak arsaların fiyatı 112.500 Türk Lirasından, aylık ödemeler ise 937 Türk Lirasından başlayacak. Arsalar 10 yıl vadeli ve faizsiz finansman ile piyasa fiyatından %30 indirimli olarak satışa sunulacak. İmar planı hazırlanmış olup, yapılaşmaya hazır olarak net bir şekilde vatandaşlara verilecektir. Arazi, elektrik, su altyapıları da tamamlanmıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.