Son Dakika!! KYK Burs Başvuruları Başladı! Burs başvuruları nasıl yapılacak?

Üniversite öğrencilerine müjde!! Gençlik ve Spor Bakanlığı burs başvuruları başladı. Burs Başvuruları Nasıl Yapılacak? Haberimizin detayında...
05 Kasım 2021 11:11 Güncel Haberler
Son Dakika!! KYK Burs Başvuruları Başladı! Burs başvuruları nasıl yapılacak?

Gençlik ve Spor Bakanlığı burs başvuruları başladı. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2021-2022 eğitim öğretim dönemi burs ve kredi başvurularının başladığını açıkladı.

Başvurular 05 Kasım 2021-8 Kasım 2021 tarihleri arasında alınacak. Başvuru yapacak olan adaylar, başvurularını 08 Kasım 2021 23:59'a kadar tamamlamış olacaklar.

KYK Burs Başvuruları Nereden Yapılır?

KYK burs başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaktadır. Başvuru yapmak isteyenler, TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak başvuru yapabilirler.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

KYK Bursu Alabilmek için Şartlar Nelerdir?

1) Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

2) Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

3) Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkumiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)

4) Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

5) Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından "Süresiz çıkarma cezası" veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,

6) Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,

7) Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması.

KYK Bursu Kimlere Verilmez?

1) Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrencilere,

2) Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrencilere,

3) Yabancı uyruklu öğrencilere,

4) Polis akademisi ile askeri okul öğrencilerine,

5) Normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrencilere,

6) Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrencilere,

7) Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencilerine,

8) Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrencilere.

KYK Burs Ücretleri Ne Kadar?

Öğrencilere her ay TC kimlik numaralarının son rakamına göre 650 TL burs ücreti ödemesi yapılmaktadır. Her yıl Ocak ayında KYK burs ücretlerine enflasyona göre zam yapılmaktadır.

Kimlik numaralarının sonu; 0 olanlar her ayın 6'sı , 2 olanlar her ayın 7'si, 4 olanlar her ayın 8'i, 6 olanlar her ayın 9'u, 8 olanlar ise her ayın 10'unda ödemelerini alabilecekler.

GSB bağlı burs ödemeleri öğrencilere 4 yıl boyunca başarılı oldukları taktirde yapılmaktadır. Adaylar, GSB burs ödemelerinin kesilmemesi için, not ortalamasının 2.50'den aşağıya düşmemesi gereklidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.