Sınıfta Koronavirüs Çıkarsa Ne Olacak? MEB Tarafından Okullarda COVID-19 Karşı Alınan Önlemler Nelerdir?

Okullarda COVID-19 a karşı ne gibi önlemler alınıyor? Sınıfta pozitif vaka çıkarsa ne olacak?
11 Kasım 2021 12:58 Güncel Haberler
Sınıfta Koronavirüs Çıkarsa Ne Olacak? MEB Tarafından Okullarda COVID-19 Karşı Alınan Önlemler Nelerdir?

Sınıfta pozitif vaka çıkarsa ne olacak?

Öğrencinin pozitif çıkması durumunda:

  1. COVID-19 tanısı konulan öğrenci sağlık kuruluşları tarafından takibe alınır ve okula devam etmez.
  2. Aynı sınıfta bulunan diğer öğrenciler temaslı kabul edilir ve okula devam eder.
  3. Öğretmen veya ders giren öğretmenler temaslı kabul edilir ve okula devam eder.
  4. Pozitif vaka çıkan sınıfta görev alan öğretmenler ve o sınıfın diğer öğrencileri, 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla ilki okul girişinde olmak üzere günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır. Bu sınıftaki öğrencilerin teneffüs saatinin diğer sınıflarda ki öğrencilerden farklıdır.
  5. Semptom veya yüksek ateş tespit edilen kişi sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Negatif çıkması durumunda okula devam eder, pozitif çıkması durumunda vaka olarak kabul edilir ve okula devam edemez.
  6. 10 gün içinde aynı sınıfta 2. kez vaka çıktığı zaman sınıfta ki öğrencilerinin tamamı yakın temaslı olarak kabul edilir. Bu öğrenciler eve gönderilir ve 5 gün boyunca temaslı takibine alınır. Beşinci gün aile onayı alınan öğrencilere Covid-19 PCR testi uygulanır. PCR test sonucu negatif çıkan öğrenciler okula devam eder. Aile onayı alınamadığı için PCR testi yapılamayan öğrencilerin temaslı takibi 10 gün boyunca devam eder.

ogrencipozitif1.jpg

Öğretmenin pozitif çıkması durumunda:

  1. Okulda tüm öğretmenler temaslı kabul edilir ve okula devam eder.
  2. Sınıftaki öğrenciler temaslı kabul edilir, 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla ilki okul girişinde olmak üzere günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır. Semptom belirten veya yüksek ateş tespit edilen kişiler sağlık kuruluşuna yönlendirilir.
  3. Temaslı öğretmenler ve pozitif öğretmenin derse girdiği sınıftaki öğrencilerin, 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla ilki okul girişinde olmak üzere günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır. Yapılan testler sonucunda pozitif çıkarsa okula devam edemez, negatif çıkarsa okula devam eder.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.