Öğretmenler Gününde Müjde Mi Geliyor? Öğretmenlik Mülakatları Kalkıyor Mu?

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 Nolu Şube tarafından düzenlenen Büyük Teşkilat Buluşması'nda öğretmenlik mesleği mülakatları hakkında konuşma yaptı. Detaylar haberimizde...
23 Kasım 2021 15:58 Güncel Haberler
Öğretmenler Gününde Müjde Mi Geliyor? Öğretmenlik Mülakatları Kalkıyor Mu?

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 Nolu Şube tarafından düzenlenen Büyük Teşkilat Buluşması'nda yaptığı konuşmada, öğretmenlik meslek kanununun bir an önce hayata geçirilmesini istediklerini söyledi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın konuya ilişkin açıklama da: İdarecilik öğretmeninin ikinci görevi. 30 yıl burada çalışsa şu kuruma geçtiğin zaman sıfır adam muamelesi çekiyor. 5 bin öğrenci mevcutlu bir okulu yönetse ve buradan başka bir kuruma geçse bir kıymeti yok. Diğer tarafta 11 adamın müdür ol, diğer tarafa geçtiğin zaman ömür boyu değeri var. Onun için yönetici kademesinin çerçevesi çizilmeli. Adaylık kaldırma sınavlarına ne gerek var. Üniversiteye girerken sınav, üniversitede sınav çıktık KPSS'de eğitim bilimlerine gir oradan AKS'ye gir. Mülakata ne gerek var. 3 kat adamı çağır. Birini al ikisin küstür. Siyaseten de sosyal maliyet, gerek yok. Öğretmen alımında mülakata da gerek yok zaten devlet güvenlik soruşturmasını yapıyor." dedi.

24 Kasım Öğretmenler Gününde Müjde Bekliyoruz!

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: "24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi bir araya geldik. 24 Kasım'ın muştusu öğretmenlik meslek kanunu olsun. 11. Kalkınma Planı'nda, 2023 Eğitim Vizyonu'nda var ama askıda duruyor. Ne rafta ne de lafta kalsın. Meclise indirilsin ve bir an önce hayata geçirilsin. Çok şey istemiyoruz, diyoruz ki istihdamda güçlük çekilen yere personeli göndermek için cebri yöntem yerine cezbi yöntem uygulayın. 4+2 değil, 2+2 de yapsan sıkıntı olur. Ben Şırnak'ta 5 yıl çalıştım. Önceden Özal zamanında orada yarım maaş ek ödeme yapılıyordu. Onu da tasarruf olarak bekletiyorlardı. Bekleyeni giderken toptan alıp gidiyordun. Giden adam orada 10 yıl kalmak istiyordu, gelmişken birikim yapayım diye. Onun için ilave ek tazminat ödemesi olmalı ve bu da öğretmenlik meslek kanunu içinde yer almalı. Buradan oraya kıdemli öğretmen gitmeli, orası stajyer, acemi ocağına dönmemeli." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.