Milyonlarca vatandaşa müjde! İcra dosyaları kapanıyor

İcra dosyası bulunan vatandaşlar için sevindirici bir haber geldi. Ekonomi tabanlı düzenlemelere ev sahipliği yapan 52 maddelik torba yasa teklifi TBMM'den geçti. Bu yasayla birlikte icra dosyalarının tümünün kapanacağı, icra takiplerinin sonlandırılacağı öğrenildi.
19 Ekim 2022 09:00 Güncel Haberler
Milyonlarca vatandaşa müjde! İcra dosyaları kapanıyor

İcra derdi olanları sevindiren haber TBMM'den geldi. Torba yasa teklifi mecliste kabul edildi. İcra takiplerinin sonlandırılacağı belirtildi. İşte detaylar...

Vatandaşların merakla beklediği ekonomiye ilişkin düzenlemeleri kapsayan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Torba yasa teklifi ile birlikte ekonomiye ilişkin pek çok düzenleme geliyor. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

İcra takibi hakkında düzenlemeler

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba yasa teklifiyle birlikte işverenler ve varlık şirketlerine ilişkin yeni düzenlemeler geldi. İcra takibini sonlandırmak için teşvik edilen bu düzenlemelerin detayları da merak konusu oldu. Peki, torba yasa teklifinin detayları nelerdir? 52 maddelik torba yasa teklifinde hangi maddeler yer alıyor?

t3.jpg

Torba yasa teklifiyle birlikte, işverenler tarafından çalışanlarına doğalgaz, elektrik ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere 30 Haziran 20233 tarihine kadar ilave olarak aylık 1.000 lirayı geçmeyen ödemeler, prime esas kazanca dahil edilmeyecek. Bu tutar üzerinden gelir vergisi hesaplamayacak. Teklifle birlikte bakiye takip tutarı 2 bin lira ve altına düşen icra takibindeki alacakların tasfiye edilmesi amaçlanıyor.

İcra takibi başlatılmış bulunan, borçlusu gerçek kişi olan ve her bir icra dosyası itibarıyla asıl alacak ve ferileri dahil icra takibi başlatıldığı tarihte takip tutarı 2 bin lirayı aşmayan alacaklar ile bu tutarın üzerinde takip başlamış olmakla beraber 15 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla dosyada yapılmış tahsilatlar sebebiyle bakiye tutarı 2 bin lira ve altına düşen alacaklar; alacaklıların feragat ettiklerini belirterek bir dilekçeyle vazgeçerek icra takiplerini sonlandırmaları koşuluyla küçük alacak kapsamında yer alacak.

Peki bu durumda ne olacak?

Bu durumda küçük alacak olarak tanımlanan bu alacaklarından feragat eden mükelleflere, bu alacaklarını Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre, ‘Değersiz alacak’ kabul ederek, kayıtlardan çıkmasını sağlayacak. Telgraf Telefon Kanunu’na göre Hazine payı ödemekle yükümlü GSM operatörleri ve yetkilendirilmiş diğer işletmeciler, takibinden vazgeçtikleri tutar içinde Hazine payı hesaplanmasını gerektirir alacak bulunması durumunda, icra dosyasında takip tutarının yüzde 18’i, ödemeleri gereken Hazine paylarından mahsup edilmesi suretiyle iade edilecek.

t2.jpg

İcra takiplerinin sonlandırılması amaçlanıyor

Bankacılık Kanunun kapsamında faaliyet gösteren varlık yönetim şirketlerince, bankalardan 15 Ağustos 2022 tarihinden itibaren deviz ve temlik alınan bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren anapara takip bakiyesi 2 bin 500 lira ve altında bulunan bireysel nitelikli her türlü kredi sözleşmesinden kaynaklanan alacakların anapara takip bakiyesinin yarısı; faiz, kalan anapara, vekalet ücretleri, masraf ve benzeri alacaklarının takibinden feragat etmesi koşuluyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) aktarılan tutardan Fonun iştiraki olan varlık yönetim şirketi aracılığıyla ödenecek. Bu kapsamda tasfiye edilecek tutar, bir gerçek kişinin tüm varlık yönetim şirketlerine olan borç toplamı dikkate alınarak tespit edilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.