Memurların; Evlilik, Ölüm, Doğum ve Babalık İzni Hakları

Memurların; evlilik, ölüm, doğum ve babalık izni hakları nelerdir? Kaç gün izinli olurlar. İzin oldukları sürede maaş alırlar mı? Hepsi haberimizin detayında...
29 Ekim 2021 11:21 Güncel Haberler
Memurların; Evlilik, Ölüm, Doğum ve Babalık İzni Hakları

Memur Annelerin Doğum İzni

Memur annelerin doğum izni: Doğum öncesi izin sekiz hafta, doğum sonrası izin sekiz haftadır. Doğum öncesi beş hafta izin doktor raporuyla belgelemek şartıyla doğum sonrasına eklenebilir. Böylece doğum sonrası izin on üç hafta olur. Çoğul gebeliklerde doğum öncesi iznine iki hafta eklenir. Doğum öncesi izinin doğum sonrasına eklenebilmesi için mutlaka fiilen çalışılması gerekmektedir. Yani bu süre zaafında yıllık izin, mazeret izini, kısa ve uzun süreli doktor raporu alınamaz. Alınırsa doğum sonrası izinden düşülür. Doğum izini bitişinde iki yıla kadar ücretsiz izin alınabilir. Doğum izninden sonra ilk altı ay süt izini üç saat, ikinci altı ayda 1,5 saattir. Doğumda veya doğum sonrasında anne ölür ise istek üzerine analık izni babaya verilmektedir.

dogum.jpg

Memur Anneler Doğumdan Sonra Maaşlarını Alır mı?

Memur anneler, annelik nedeniyle SGK'ya başvurarak doğum izni parasından faydalanabilirler. Doğumdan önce sekiz hafta, doğumdan sonra 8 hafta toplam da on altı hafta izinli sayılan memur annelere doğumdan elli beş gün sonra belirtmiş oldukları hesaba doğum izni maaşları yatmaktadır. Hesabı olmayan memur anneler ise maaşlarını PTT Kurumundan alabilirler.

Babalık İzni: 10 gün, Evlilik izni 7 gün ve Ölüm izni 7 gündür.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.