MEB'den Yeni Öğretmenlere Yeni Karar Çıktı!

MEB harekete geçti! 20 yıllık bir öğretmene, yeni öğretmen göre öğrencinin eğitim öğretim hayatına 60-70 puan fazla kazandırıyor. Yeni öğretmenlere deneyim kazandırılacak. Hepsi haberimizin detayında...
22 Ekim 2021 09:50 Güncel Haberler
MEB'den Yeni Öğretmenlere Yeni Karar Çıktı!

MEB, Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler Liselerinin başarı oranlarının yüksek, Mesleki ve Teknik, İmam Hatip ve Çok Programlı Anadolu Liselerinde ise başarı oranının düşük olduğunu tespit etti. Bunun ardından MEB, eğitimde fırsat eşitliği ilkesini baz alarak eğitimde yeni bir harita hazırladı ve yeni bir dönemin temeli atmayı amaçladı.

Ortaöğretim Kurumları arasında oluşan eğitim farkının azalması için yeni 4 farklı proje hazırladı. Temel eğitimde 10 bin okul, İstanbul'da 750 yeni anaokulu, kütüphanesi ve spor tesisi olmayan okulların kalmaması için de yeni projeleri hayata geçirecek.

20 yıllık bir öğretmene, yeni öğretmen göre öğrencinin eğitim öğretim hayatına 60-70 puan fazla kazandırıyor.

ogretmen.jpg

Bakanlık, bu puan farkını düşürmek için deneyimsiz öğretmenlere mesleki gelişim eğitimi vererek, sisteme hızla dahil olmasını sağlayacak.

MEB'de çalışan bir öğretmen ne zaman emekli oluyor?

En az 15 yıl eğitim öğretim alanında hizmet vermiş ve 61 yaşını doldurmuş öğretmenler emekli olabiliyor. Çalıştıkları kurumda branş bazına göre yeterli öğretmen olması da emekli olmaları için en önemli şart.

Meslekte 20 yıllık bir öğretmen ile yeni başlayan öğretmen arasında maaş farkı nedir?

Meslekte 20 yıl ve üzerinde bir zaman geçirmiş öğretmen, ortalama 5.354 TL maaş alırken, mesleğe yani başlamış bir öğretmen ortalama 4.607 TL maaş almaktadır. Meslekte uzun yıllar geçirmiş bir öğretmenle, yeni başlayan öğretmen arasında maaşlarının arasında ortalama 747 TL fark vardır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.