MEB'den Bir Yönetmelik Değişikliği Daha! Eğitim Araçlarında Değişiklik...

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim araçlarında değişiklik yapma kararı aldı. Yapılan değişiklikler neler?
15 Ekim 2021 08:33 Güncel Haberler
MEB'den Bir Yönetmelik Değişikliği Daha! Eğitim Araçlarında Değişiklik...

Milli Eğitim Bakanlığı ders kitaplarında değişiklik yapma kararı aldı. MEB ders kitapları ve araçları yönetmenliğindeki değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre ders kitapları, elektronik eğitim içeriklerine uygun hale getirilecek. Ders kitaplarında yapılan değişiklikler Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ile birlikte yürütülecek. Türkçe ve yabancı dil ders kitapları, dinleme ve izleme becerisini kazandırmaya yönelik elektronik eğitim içerikleri ile takım hâlinde hazırlanacak ve değerlendirmeleri birlikte yapılacak. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için hazırlanan ders kitapları ile engelli öğretmenler için hazırlanacak öğretmen kılavuz kitabında engel durumları dikkate alınacak.

İçeriğin yanı sıra kitapların ilk sayfalarında yer alan unsurlarda da eğitim seviyesine göre değişikliğe gidilme kararı alındı. Peki kitapların ilk sayfalarında yer alacak unsurlar neler?

Kitapların ilk sayfalarında eğitim seviyelerine göre değişiklik kararı şu şekilde açıklandı: ''Türk bayrağının, Türk Bayrağı Tüzüğü'ne uygun olması gerekiyor. İkinci yaprak ve devamında ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflara ait kitaplarda, yaprağın ön yüzünde Türk bayrağı ile İstiklal Marşı'nın ilk iki kıtası, yaprağın arka yüzünde Öğrenci Andı, üçüncü yaprağın ön yüzünde Atatürk fotoğrafı ve fotoğrafın alt kısmında Mustafa Kemal Atatürk yazısı bulunacak.'' ''İlkokul 4'üncü, ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıflar ile ortaöğretim ve yaygın eğitim kitaplarında ikinci yaprağın ön yüzünde Türk bayrağı ile İstiklal Marşı, yaprağın arka yüzünde Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi, üçüncü yaprağın ön yüzünde Atatürk fotoğrafı ile fotoğrafın alt kısmında Mustafa Kemal Atatürk yazısı bulunacak.''

Azınlık okulları ve yabancılarca açılmış okullarda ki ders kitapları kendi dillerini okutmak üzere hazırlanacak. Hazırlanan ders kitaplarının bir nüshasını, incelenmek üzere ilgili hizmet birimi kanalıyla Başkanlığa gönderecek. Kitabın kimliğini belirleyici nitelikte bilgi veya kenar süsü, sayfa numarası gibi simge ya da işaretler bulunan taslak ders kitapları incelemeye alınmayacak, incelemeye alınmış olsa dahi inceleme ve değerlendirmenin herhangi bir safhasında fark edilmesi hâlinde inceleme işlemi Kurulca durdurularak başvuru sahibine iade edilecek. İnceleme sürecinde yabancı dil kitaplarında özel ad kullanılamayacak.

Özel yayınevleri tarafından hazırlanan kitaplar ise belli bir ücret karşılığında incelemeye alınacak. Bakanlık tarafından uygun görülmeyen kitaplar öğrencilere aldırılmayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.