KYK Burs Başvuruları Başladı mı? KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? KYK Bursu için Genel Şartlar Neler?

Milyonlarca öğrencinin üniversiteye yerleşmesi ve üniversitelerin açılmasıyla gözler KYK yurt ve burs başvurularını çevrildi. Yurt başvuruları alındı ve yerleştirmeler yapıldı. Peki KYK burs başvuruları ne zaman yapılacak?
19 Ekim 2021 09:25 Güncel Haberler
KYK Burs Başvuruları Başladı mı? KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? KYK Bursu için Genel Şartlar Neler?

YKS tercih sonuçları açıklanmasıyla milyonlarca öğrenci Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı KYK bursu için başvuruları takip etmeye başladı. İşte KYK burslarıyla ilgili detaylar...

KYK Bursu Alabilmek için Şartlar Nelerdir?

1) Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

2) Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

3) Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkumiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)

4) Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

5) Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından "Süresiz çıkarma cezası" veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,

6) Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,

7) Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması.

KYK Bursu Kimlere Verilmez?

1) Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrencilere,

2) Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrencilere,

3) Yabancı uyruklu öğrencilere,

4) Polis akademisi ile askeri okul öğrencilerine,

5) Normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrencilere,

6) Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrencilere,

7) Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencilerine,

8) Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrencilere.

KYK Burs Başvuruları Nereden Yapılır?

KYK burs başvuruları başladığı zaman e-Devlet üzerinden yapılır. (https://giris.turkiye.gov.tr) Başvuru yapmak isteyenler, TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak başvurularını yapabilirler.

KYK Burs Ücretleri Ne Kadar?

Öğrencilere her ay TC kimlik numaralarının son rakamına göre 650 TL burs ücreti ödemesi yapılmaktadır. Her yıl Ocak ayında KYK burs ücretlerine enflasyona göre zam yapılmaktadır.

Kimlik numaralarının sonu; 0 olanlar her ayın 6'sı , 2 olanlar her ayın 7'si, 4 olanlar her ayın 8'i, 6 olanlar her ayın 9'u, 8 olanlar ise her ayın 10'unda ödemelerini alabilecekler.

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?

Başvurular için GSB gelecek resmi açıklamalar bekleniyor. Henüz yapılmış resmi bir açıklama yok. Gençlik Spor Bakanlığı resmi web sitesinden duyuruları takip etmek için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.