Kitap Fiyatları Neden Bu Kadar Pahalı? Dolar Kitap Fiyatlarını Etkiliyor Mu?

Türkiye'de son dönemlerde yaşanan ekonomik sarsıntı her alanda olduğu gibi kitap fiyatlarını da sarstı. Kitap fiyatları neden bu kadar pahalı? Dolar kitap fiyatlarını etkiliyor mu? Haberimizin detayında...
18 Kasım 2021 19:12 Güncel Haberler
Kitap Fiyatları Neden Bu Kadar Pahalı? Dolar Kitap Fiyatlarını Etkiliyor Mu?

Ülkemiz de artan enflasyonlar birlikte her gün yeni ürüne zam geliyor. Ülke adeta her gün farklı bir zam haberi ile güne başlıyor. Çay, şeker, ayçiçek yağı derken kitap fiyatlarında olan artışı sadece öğrenciler fark ediyor... İşsizliğin yoğun olduğu şu dönemlerde eğitimlerini tamamlamış öğrenciler kamu kurumlarında işe girmek istiyor. Kamu kurumlarında işe girmenin yolu ise KPSS sınavında geçiyor. KPSS sınav sürecinde kitap almakta zorlanan öğrencilerin belini bir de enflasyonla birlikte her gün kitaba gelen zamlar büküyor.

TÜİK verilerine göre kitap fiyatları için açıklanan rakam ortalama 26 TL'ye tekabül ediyor. Öğrenciler geçen yıl 30 TL'ye aldıkları kitabı bu yıl 85 TL'ye aldıklarını söylüyorlar.

Dolar Kitap Fiyatlarını Etkiliyor Mu?

Doların saatlik artış hızı ile birlikte bir çok ürüne zam geliyor. Türkiye'de alım gücü günden güne düşerken doların kurda ki yükselişi kitap fiyatlarını nasıl etkiliyor? Türkiye bu gün, güne doların 10 TL olması ile başladı. Dolar gün içerisinde 11.07 TL'yi gördü. Pandeminin de etkisiyle artan kağıt tüketimi sektörde bir pahalılık oluşturuyor. Bu yılın başından itibaren bütün kağıt ürünlerinin tüketiminde artış yaşandığını belirten Kağıtçılık Sanayi ve Ticaret A.Ş, Genel Müdürü Berna Bilgi, bu durumun temel sebebinin kağıt üretiminde hammadde olan selüloz fiyatlarının çok hızlı yükselmesi olduğunu ifade etti. Bazı kağıt çeşitlerinde %50’ye varan fiyat artışı yaşandıklarını dile getiriyor. Ülkemizde kağıt yapımında kullanılan selüloz ithal ediliyor. Hal böyle olunca dolara gelen zamlardan kitap fiyatları da nasibini alıyor.

kitap.jpg

Artan Kitap Fiyatları ile Birlikte Veliler Eziliyor!

İlköğretim birinci sınıf öğrencisine bile okulda yardım kaynak isteniyor. MEB dijital platform da yardımcı destekleyici kaynak paketlerini 2 aydır her ayın ilk haftası çevrim içi olarak öğrencilere sunuyor. Fakat kaynaklar hala yetersiz. Okulların açılmasıyla birlikte, ortalama 300 TL kırtasiye alışverişi yapan veliyi artan dolar kuru ile birlikte yeni dönemde ne bekliyor? Lise ve üniversite sınavına hazırlanan evler de durum daha vahim! Kaynak kitap, artan kitap fiyatları ile birlikte öğrencilerin korkulu rüyası haline geliyor.

Aileler kaynak kitabın bütçelerini çok fazla etkilediğini belirtirken çocuklarının eğitimleri açısından da faydalı olduğunu söylüyor. Vatandaş en düşük kitap fiyatının 60 TL olduğunu dile getiriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.