İŞKUR'a Sektör Temsilciliklerinden Tepki! Kurslar Neden Askıya Alındı?

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı ve Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü Kursları Askıya Mı Alındı? İŞKUR Gelen Tepkilere Neden Sessiz Kaldı? İŞKUR'da Ödenek Mi Bitti? İşte detaylar...
27 Ekim 2021 13:36 Güncel Haberler
İŞKUR'a Sektör Temsilciliklerinden Tepki! Kurslar Neden Askıya Alındı?

İşsizlikte meslek deneyimini artırmak ve işsizlik oranını düşürmek için kurulan İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı ve Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü kursları tüm Türkiye'de 4 Ekim 2021 tarihiyle askıya alındı.

İŞKUR: ''Yıllık en az 150 bin kişinin istihdam edilmesine aracılık eden programların suiistimal edildiği ve durdurulduğu belirtilirken, performansa dayalı yeni bir düzenleme üzerinde çalışıldığı belirtti.''

Ülkemizde son dönemlerde ekonomiden dolayı yaşanan aksaklıklar nedeniyle İŞKUR'un böyle bir kısıtlama yapmasına sektör temsilcilerinden büyük tepki geldi.

İŞKUR Gelen Tepkilere, Tepkisiz Kaldı!

İŞKUR, İşbaşı Eğitim Programı ve Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü kurslarının neden askıya alındığına dair bir açıklama yapmadı. İŞKUR bir açıklama yapmazken İl Temsilciliklerine gönderilen gönderi de ''Cumhurbaşkanlığı tarafından Ulusal Genç İstihdam Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında yürütülecek çalışmalar iş gücü piyasasının ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikli iş gücünün oluşturulması amacıyla mevzuatta güncelleme yapılacak. Bu noktada ilgili çalışmanın programa katılım şartlarında iyileştirme, öğrenci ücretlerinin değerlendirilmesi ve yeni projelere katılım oranının arttırılmasına yönelik olacağı kanaatindeyiz. Mevzuat çalışmasının önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyurulması beklenmektedir” şeklinde açıklama yapıldı.

ÖDENEĞİN BİTTİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Dünya Gazetesi'nden Yener Karadeniz'in sektör temsilcilerinden aldığı bilgiye göre arka planda ise başka bir durum daha söz konusu. Kısa çalışma ödeneği ile birlikte işsizlik fonundan çok fazla tutarda ödemeler yapıldı. Sadece emekli personellere değil emekli aylığı ölüm, dul ve yetim aylığı alan SGK'lıların da ödemesi ciddi oranda yükseldi. Böyle olunca da işsizlik fonundaki bütçe ciddi anlamda kullanıldı. Hatta ek bütçe de talep edildi. Bu ek bütçenin de tamamlandığı konuşuluyor. Halihazırda kalan bütçe ile sadece yılsonuna kadar olan programların ödenekleri tamamlanması, yeni yıl itibariyle de daha uzun düzenlenecek programlar ve istihdam taahhütleri ile daha uygulanabilir proje yönetiminin yapılacağı belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.