Eğitimde değişiklikler devam ediyor! Bu hafta eğitimde ne gibi adımlar atıldı?

Eğitim de her alanda değişikler devam ediyor ve her geçen gün yeni adımlar atılıyor. Eğitimde bu hafta ne gibi yeni adımlar atıldı? Haberimizin detayında...
30 Ekim 2021 12:01 Güncel Haberler
Eğitimde değişiklikler devam ediyor! Bu hafta eğitimde ne gibi adımlar atıldı?

EĞİTİMDE BU HAFTA!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığında ki devlet erkanı ile Anıtkabir'i ziyaret etti. Bakan Özer, Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. ''Kütüphanesiz Okul Kalmayacak'' projesini başladı. TOBB Türkiye Eğitim Meclis Toplantısı, Bakan Özer'in katılımlarıyla yapıldı. Uzaktan eğitimde kazanım kayıplarını öğrenmek için Kazanım Değerlendirme Uygulaması yapıldı. Mesleki eğitim ve sektör iş birliği 15 mükemmeliyet merkezi güçlenecek. Halk Eğitim kurs sertifikaları artık e-Devlet Kapısında.

Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi!

"Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesinin tanıtım töreni; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın katılımıyla yapıldı.

Emine Erdoğan: "Kütüphane, 7'den 70'e herkes için temel bir ihtiyaçtır. Etrafımızda gördüğümüz her gelişme, insanın öğrenme merakıyla gerçekleşmiştir. İnsanlığın ilk adımlarından uzay serüvenine keşfetmenin nefes kesen yolculuğu, bu merakın eseridir. Bu yolculuğu devamlı kılan ise insanların deneyimlerini kütüphanelerin hafızasına emanet etmesidir. Yani bir anlamda kitaplar, nesiller arası haberleşmeyi sağlayan iletişim araçlarıdır." diye konuştu.

Emine Erdoğan: "Dijital dönüşümün yaşandığı çağımızda, internetin her şeyi bildiği yanılgısı kütüphaneleri bir süre yalnızlığa mahkûm etti. Oysa dünya ne kadar değişirse değişsin, kütüphanelerin hayatımızdaki yeri vazgeçilmezdir. Bugün, tüm dünyada kütüphanelerin geçirdiği dönüşüm son derece sevindiricidir. Kütüphaneler artık tozlu rafları olan kitap müzeleri değil, birer yaşam alanı olarak karşımıza çıkıyor. Dijital koleksiyonlarla, her yaşa ve gruba hitap eden etkinliklerle birer cazibe merkezi hâline geliyor. Ayrıca kütüphaneler, eğitimin ve okulların kalbidir. Projemizin, tüm okullarımızda bu kalbin güçlü bir şekilde atmasına vesile olacağına inanıyorum. 81 ilimizde, hem kütüphanesi olmayan okullara kütüphane kazandırılacak hem de hâlihazırdaki kütüphane içerikleri zenginleştirilecek." ifadelerini kullandı.

Bakan Özer ise: "Okul öncesinden özel eğitime, ilk ve ortaöğretimden yükseköğretime, eğitimin her kademesinde önemli yatırımlar yapıldı. Böylece eğitime erişim her kademede artırıldığı gibi kitleselleşmesi, yani toplumun her kesiminin kolaylıkla eğitime erişimi sağlandı. Örneğin, 2000 yılında yüzde 44 olan ortaöğretimde okullaşma oranı bugün yüzde 88'e ulaştı. Yükseköğretimde okullaşma oranı, 2000'li yıllarda yüzde 14 iken bugün yüzde 44'e ulaştı. Bu dönemde okullaşmanın artması ve eğitimde niteliğin iyileşmesi için öğretmen sayımız ortaöğretimde yaklaşık üç katına, ilköğretimde ise iki katına yükselmiştir. Bu artışlarla birlikte tüm öğretim kademelerimizde derslik ve öğretmen başına düşen öğrenci sayısı azalarak ilk defa OECD ortalamalarını yakaladı.'' şeklinde konuştu.

kutuphanesizokulkalmasin.jpg

KAZANIM DEĞERLENDİRME UYGULAMASI YAPILDI

Kazanım Değerlendirme Uygulaması, 27 Ekim 2021 tarihinde saat 09.00'da başladı. Öğrencilere, Türk Dili ve Edebiyatı ve matematik derslerinden 30 soru, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinden 15 soru soruldu. Türk Dili ve Edebiyatı ile Matematik derslerinin uygulama süreleri 50'şer dakika, fizik-kimya-biyoloji derslerinin uygulaması ise 75 dakika sürdü. Sınavın sonunda Öğrencilerin cevap kâğıtları, il veya ilçe millî eğitim müdürlüklerine ulaştırılarak ölçme değerlendirme merkezine sevk edilecek.

HALK EĞİTİM KURS SERTİFİKASI E-DEVLET'TEN ALINACAK

Ekim 2021'e kadar geçen sürede 37 milyon 821 bin 524 kişi, 44 milyon 619 bin 327 sertifika aldı. Artık bu sertifikaların tamamı e-Devlet üzerinden alınabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.