Dizel ve benzinli araçlar yasaklanıyor! O tarih belli oldu

Avrupa Birliği dizel ve benzinli otomobilleri yasaklamaya hazırlanıyor. AB o kritik adım için resmen tarih açıklamasında bulundu. O tarihten itibaren dizel ve benzinli arabaların piyasada satılamayacağı öğrenildi.
29 Ekim 2022 18:00 Güncel Haberler
Dizel ve benzinli araçlar yasaklanıyor! O tarih belli oldu

Avrupa Birliği dizel ve benzinli otomobil satışlarına yasak getiriyor. 2035 yılından itibaren AB ülkelerinde o araçlar satılamayacak!

Tüm dünyada başlayan elektrikli araç furyasının en önünde yer alan Avrupa'da benzinli ve dizel araçların trafikten men edileceği tarih belli oldu. Son dönemde çevreci girişimlerin artması ile birlikte karbon salınımını arttıran benzin ve dizel araçların kullanımı da azalmaya başladı.

AB Konseyi, Avrupa Parlamentosu (AP) ile üye ülkeler arasında, taşıtlara yeni karbon emisyon standartları getirecek düzenlemeye ilişkin yapılan müzakerelerde uzlaşmaya varıldığı belirtildi.

diz2.jpg

TARİH BELLİ OLDU

Buna göre, AB üyesi ülkelerde 2035'ten itibaren satılacak yeni bütün otomobil ve hafif ticari araçların sıfır emisyonlu olması gerekecek. Otomobil üreticileri, 2035'e kadar karbon emisyonlarını yüzde 100 azaltacak. Böylece, AB ülkelerinde söz konusu tarihten itibaren benzinli ve dizel de dahil içten yanmalı motora sahip yeni otomobil satışı yapılamayacak.

2030 yılı emisyon düşürme hedefi de otomobiller için yüzde 55, kamyonetler için de yüzde 50 olacak.

diz3.jpg

'ÇOK ÖNEMLİ DÖNÜM NOKTASI'

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "AP ve AB Konseyi arasında 2035 itibarıyla sıfır emisyonlu yeni otomobil satışları konusunda bugün sağlanan siyasi anlaşma, 2030 iklim hedefimize ulaşmak için çok önemli bir dönüm noktasıdır" ifadesini kullandı.

AB, 2050'ye kadar bütün sektörlerin ve araçların sıfır emisyonlu olmasını hedefliyor. Düzenleme, bu aşamadan sonra resmen onaylanmasının ardından AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe girecek. Söz konusu düzenleme, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın bir parçası olan ve emisyonları 2030'a kadar en az yüzde 55 azaltmayı hedefleyen "55'e Uyum" paketinde yer alan teklifler arasında yer alıyordu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.