Bir Öğrencinin Aylık Gideri Asgari Ücretin Yarısı... Asgari Ücret ile Çocuğunu Okutan Veliler Ne Yapsın?

Üniversitelerin açılma kararıyla birlikte şehir dışında okuyan öğrenciler ve aileleri üzerine adeta kara bulutlar çöktü. Üniversiteler açılalı ortalama 1 ay oldu. Bir öğrencinin ortalama aylık masrafı ne kadar? Gelin hep birlikte bakalım...
20 Ekim 2021 12:46 Güncel Haberler
Bir Öğrencinin Aylık Gideri Asgari Ücretin Yarısı... Asgari Ücret ile Çocuğunu Okutan Veliler Ne Yapsın?

Kredi ve Yurtlar Kurumuna Bağlı yurtlarda barınan bir öğrencinin gideri en dip fiyatlara göre hesaplanmıştır. KYK yurdunda kalan bir öğrenci aylık ortalama 300 TL ödemektedir. KYK yurtlarında bilindiği üzere sabah ve akşam olmak üzere 2 öğün yemek verilmektedir. 2 öğün yurtta yiyen bir öğrenciye sabah 6 TL akşam 13 TL olmak üzere toplam 19 TL günlük yemek yardımı yapılmaktadır. Fakat ne kadar günlük yemek yardımı yapılsa da bir öğrenci ortalama doymak için sabah 4-5 TL akşam ise 6-7 TL üzerine ekstra ücret ödemek zorunda kalıyor. Hal böyle olunca aylık yurda yemek için ortalama 350 TL gibi bir fiyat çıkmaktadır. Gündüz saatlerinde de okulda olan öğrenciler haliyle öğle yemeklerini de okulun yemekhanesini tercih etmek zorunda kalıyorlar. Okulun yemekhanesine ise yine dip fiyat şeklinde hesap yapıldığında 30 TL gibi bir gider çıkmaktadır. Okula otobüs ile gidip gelen bir öğrenci için ortalama aylık minimum 65 TL gibi bir de ulaşım masrafı çıkmaktadır. Aylık okul için gider en dip fiyat 250 TL hesaplandığında öğrenciler için sosyal aktivite hayal haline gelmektedir. Sosyal aktivite aylık 100 TL, öğrencinin özel ihtiyaçları ve market içinde aylık ücret 200 TL olarak hesaplandığında, KYK da kalan bir öğrencinin aylık ortalama gideri 1.295 TL civarında oluyor.

Peki KYK yurdu çıkmayan ve özel yurtta kalmak zorunda olan öğrenciler için durum ne ?

KYK yurdu çıkmayıp özel yurtta kalan öğrenciler için durum daha da vahim. Pandeminin araya girmesiyle eğitim ve öğretime 1.5 yıl ara verilmişti. Okulların tekrar açılmasıyla özel yurtlarda tavan fiyatlar görülmeye başladı. Özel yurtların aylık ücreti 1000-2500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Biz yine en dip fiyatı alalım ve aylık 1000 TL gibi bir ücret olarak hesaplayalım. Aylık minimum ulaşım ücreti ortalama 65 TL, aylık okul yemekhanesinde yemek ücreti 30 TL, aylık özel ihtiyaç ve market masrafı 200 TL, aylık okul için gider 250 TL, sosyal aktivite için gider 100 TL olarak hesaplayalım. Tabii bunun yanında özel yurtlarda yemek yardımı yapılmamaktadır. Bir öğrenci için günlük 50 TL de yemek masrafı olarak hesaplarsak, öğrencinin aylık yemek masrafı 1.500 TL oluyor. Özel yurtta kalan bir öğrencinin ise aylık masrafı 3.145 TL civarında oluyor.

KYK yurduna çıkamayan, özel yurtlarda yer bulamayan ve ev tutmak zorunda kalan öğrenciler için ise durum şöyle:

Ortalama bir şehir için hesaplandığında öğrenciye verilen eşyalı evin kirası 1.500 TL civarında evde iki öğrenci kaldığını düşünürsek, bir öğrenci için aylık ev kirası 750 TL. Ev tutan öğrenciler için bir masraf daha faturalar... Faturalar için aylık ortalama 100 TL elektrik, aylık ortalama 50 TL su, aylık ortalama 100 TL internet, aylık ortalama 350 TL doğalgaz ve aylık ortalama 100 TL de aidat devreye girince bir öğrenci için ortalama 350 TL gibi fatura masrafı ortaya çıkıyor. Aylık eve yapılan market alışverişi içinde kişi başı ortalama 600 TL gibi bir fiyat çıkıyor. Aylık okul için giderler 250, aylık sosyal aktivite için gider 100 TL, aylık okul yemekhanesi ücreti 30 TL, aylık minimum ulaşım ücreti ise ortalama 65 TL olarak hesaplandığında evde yaşamak zorunda kalan bir öğrenci için aylık ortalama gider 2.145 TL civarında oluyor.

Bir öğrenciye aylık KYK tarafından 650 TL kredi\burs ödemesi yapılmaktadır. Bu şartlar altında asgari ücret ile çalışan ailelerin çocukları için üniversite okumak hayalin dışına çıkamıyor...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.