Bakan Özer: MEB'den 3 Bin 971 Anasınıfı Açılışı Tamamlandı. Açılan Anasınıfları Okul Öncesi Atamalarını Etkileyecek Mi?

Mahmut Özer, Kasım ayı başında ikinci döneme 5 bin yeni ana sınıfını yetiştirecekleri müjdesini vermişti. Detaylar haberimizde...
28 Kasım 2021 15:33 Güncel Haberler
Bakan Özer: MEB'den 3 Bin 971 Anasınıfı Açılışı Tamamlandı. Açılan Anasınıfları Okul Öncesi Atamalarını Etkileyecek Mi?

Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitimi yayınlaştırmak için yeni adımları attı. Mahmut Özer, Kasım ayı başında ikinci döneme 5 bin yeni ana sınıfını yetiştirecekleri müjdesini vermişti. Müjdenin verilmesinin üzerinden bir ay geçmeden 3 bin 971 yeni ana sınıfı açıldı. Yeni açılan ana sınıflarda 74 bin çocuk okul öncesi eğitime başladı. Böylece, 5 yaş grubunda yaklaşık %78 olan okullaşma oranı yaklaşık %83'e çıktı. MEB, 2022 yılı sonuna kadar 5 yaş grubunda okul öncesi okullaşma oranını %100'e çıkartmayı hedefliyor.

Bakan Özer: ''Eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için okul öncesi eğitime erişimi yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu kapsamda 2022 yılı sonuna kadar 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfı yapacağız. Gerekli planlamalarımızı yaptık. Projeyi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himaye ve destekleriyle başlattık ve yürütüyoruz. İlk adım olarak İstanbul'a her biri 12 derslikli 100 yeni anaokulu yapımını başlattık. İstanbul'a 2022 yılı sonuna kadar 1.000 yeni anaokulu yapacağız." dedi.

anasinifi1.jpg

Bakan Özer: "40 bin yeni ana sınıfı hedefi kapsamında 5 bin ana sınıfını ikinci döneme, yani Şubat 2022'ye yetiştireceğimizi açıklamıştık. Çalışmalarımız hızla sonuç verdi ve bir ay bitmeden 3 bin 971 yeni ana sınıfını açtık. Yeni açtığımız bu ana sınıflarında 74 bin çocuğumuz eğitim almaya başladı. Böylece 5 yaş grubunda yaklaşık %78 olan okullaşma oranı, yaklaşık %83'e çıkmış oldu. Yeni planlamamıza göre şubatta kadar 5 bin yeni ana sınıf hedefimizi önemli oranda aşacağız. Bu nedenle hedefimizi güncelliyoruz. Yeni hedef olarak şubat ayına 10 bin yeni ana sınıfını hazır hâle getirmeyi hedefliyoruz. Bu hedefe ulaştığımızda 5 yaş grubunda okullaşma oranı, yaklaşık 93'e çıkmış olacak. Süreci başarıyla yürüten tüm çalışma arkadaşlarıma, Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüze ve 81 il yöneticilerimize teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

OKUL ÖNCESİ ATAMA SAYILARI ARTACAK MI?

Yeni açılan anasınıflarıyla birlikte okul öncesi öğretmen atamaları ile net bir karar açıklanmadı. Tahminimizce yeni açılan anasınıflarıyla birlikte okul öncesi öğretmeni ihtiyacı artacaktır. Artan okul öncesi öğretmeni ihtiyacının atama sayılarına yansıyacağınızı düşünüyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.