Bakan Özer: Eğitimde Benim Önceliğim Reform Değil...

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuştu. ''Her bakana göre reform yapılmaz" sözleriyle eğitim hakkında açıklamalarda bulundu.
28 Ekim 2021 18:51 Güncel Haberler
Bakan Özer: Eğitimde Benim Önceliğim Reform Değil...

Son zamanlarda sosyal medyada da gündem haline gelen, okulların tekrar online eğitime geçip geçmeyeceği konusuna Milli Eğitim Bakanı Özer, son noktayı koydu... Önceliğinin okulların açık tutulması olduğunu söyleyen Özer, sınıfların kalabalık olmadığını ve öğretmen sayısının yeterli olduğunu söyledi.

SINIFLAR KALABALIK MI?

Bakan Özer: ''Okulların %56'sında sınıf mevcudu 25'in altında, %16,7'sinde 26-30 arasında, % 13,8'inde yüzde 31-35 aralığında, %8,5'unda 36-30, %3,8'inde 41-50, %1,1'inde ise 50'den fazla öğrenci bulunuyor. Okul yapacak arsa bulamıyoruz. Esenyurt'ta 68 dönümlük alanda 73 okulu hızla tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Özer: ''Anadolu ve meslek liselerinin yerine meslek eğitim merkezlerine daha fazla önem vereceklerini, sayılarını artıracaklarını '' sözlerine ekledi.

KARANTİNA SÜRELERİNDE DEĞİŞİKLİK KARARI

Bakan Özer: ''İstanbul'da Devletin 157, özel sektörün ise bin 538 anaokulu bulunduğunu açıklayan Özer, İstanbul'da bin anaokulu açmayı planladıklarını, birinci sınıfa başlayacak öğrencinin okul öncesi eğitim almış olmasına önem vereceklerini vurguladı, okul öncesine yapılan yatırımın eğitime getirisinin daha yüksek olduğunu ifade etti. Bakan “Kovid-19'da 14 gün olan karantina süresi, anaokullarında da yarından itibaren 10 güne indirilecek.” şeklinde konuştu.

EĞİTİM YÜZ YÜZE DEVAM EDİYOR

Bakan Özer: “Geldiğimiz nokta sevindirici. Sınıf bazlı karar alıyoruz. Problem varsa onu tüm ilçe ya da ildeki okullar için değil, o okul için çözüyoruz. Bugün için söylüyorum. Ülkemizdeki 850 bin sınıftan, salgın nedeniyle kapalı olan sınıf sayısı 2 bin 155'dir. Dijital içerikli eğitim materyalleri yatırım yapanların okulların açılmasını istemiyordu. Okulların açık kalmaması için de ekonomik bir sürü dinamik var” dedi.

''Her bakana göre reform yapılmaz"

Özer: "Yapılan değişikliğin sonucu alınmalı. Açıkçası benim önceliğim reform değil, mevcut hizmetleri sürekli gözlemleyip geliştirmek, eksikliklerimizi gidermektir. Ayrıca şu anda eğitimde ‘reform' diye bir gereksinimiz yok. Okul, öğrenci, öğretmen sayımız arttı. Bazılarının ‘eğitimde kötüyüz' iddiası doğru değil. PISA ve TİMSS araştırmaları da puanını en çok artıran ülke olduğumuzu ortaya koydu. Ama bu konuşulmuyor. Ortaöğretimde okullaşma oranımız yüzde 88'e ulaştı. Bakanlığımızın eğitimde kaliteyi artırırken bizim önceliğimize katkısı olup olmadığına bakıyoruz.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.