Asgari Ücretin Netleşeceği Tarih Açıklandı! Asgari Ücret Ne Zaman Belli Olacak?

Bakan Bilgin ücretin tespitine ilişkin görüşmeler için: ''Ben görüşmeleri ilk haftada bitirme kararındayım. Olur gibi görüyorum.'' dedi. Asgari ücret ne zaman belli olacak? Detaylar haberimizde...
23 Kasım 2021 14:23 Güncel Haberler
Asgari Ücretin Netleşeceği Tarih Açıklandı! Asgari Ücret Ne Zaman Belli Olacak?

Aile ve Sosyal Çalışma Bakanı Vedat Bilgin dün yapılan kabine toplantısından sonra basına açıklamalar da bulundu. Asgari ücret görüşmeleri ile ilgili Bakan Bilgin: ''Ben görüşmeleri ilk haftada bitirme kararındayım. Olur gibi görüyorum.'' açıklamalarında bulundu.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay asgari ücret konusunda: ''Aralık ayı sonuna kadar bu kadar stres yapmayalım 10-15 gün içerisinde getirin teklifi imzaları atalım.'' dedi.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay'ın çağrısına Çalışma Bakanı Vedat Bilgin olumlu yanıt verdi. Bakan Bilgin: ''Bende ilk hafta bitirme taraftarıyım dedi. Bir hafta içerisinde haftanın başında ve sonunda görüşerek bir karar alınacaktır.'' ifadelerini kullandı.

Çalışma Bakanlığı'nın bu taraflarla sektörlerle bir araştırma yapıp asgari ücret konusunda ne olabileceği, beklentileri araştıran bir çalışması vardı. Bakan Bilgin: ''Sosyal ortaklarımızla görüşüyoruz. Onlarla bir uzlaşma noktasına doğru gidiyoruz. Araştırmamızın ilk verileri de onlarla uzlaşabileceğimiz yönünde." dedi.

İŞÇİYE DESTEK

Bakan Bilgin, bu kez daha farklı bir yöntemin izleneceğini ve işverene değiL işçilere destek sağlanacağı belirtti. Destek ödemeleri çalışanlara doğrudan ödenecektir. Bilgin, işçiye verilecek desteğin nereden karşılanacağına ilişkin soruya da "Onu bilmiyorum, nereden verirsek. Doğrudan doğruya belirleyeceğimiz rakamın seviyesine göre, miktarına göre. Bütçeden aktarılan veya başka bir şekilde" diye cevap verdi.

Gelir vergisi alınmaması konusunda muhalefetin çağrısına da cevap verdi. Bakan Bilgin: ''Biz bu konuyu da çalışıyoruz. Her ihtimali her alternatifi çalışıyoruz. Toplumun tüm kesimlerinin belirtilerini ortaya koyacak bir asgari ücret anket çalışması da bir taraftan sürdürülüyor. Çarşamba günü de bu anket çalışmasının sonuçlanacağını'' açıkladı.

KADEMELİ ASGARİ ÜCRET

Bakan Bilgin: ''Yasalara göre kademeli asgari ücret olmaz. Bölgesel asgari ücret olmaz. İşletme büyüklüğüne göre asgari ücret olmaz. Minimum en düşük ücrettir, emeği koruyacak en düşük ücretin Türkiye'nin genelinde uygulanması gerekir.'' ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.