Anasınıfı Açılışı İçin Öğrenci Sayısı Düşülüyor Mu? Anasınıfı Açılması İçin Sınıfta Kaç Öğrenci Olması Gerekiyor?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafında anasınıfı açılışı için öğrenci sayısının düşürüleceği açıklandı. Öğrenci sayısı kaç kişiye düşecek? Öğrenci sayısının düşmesi okul öncesi öğretmen atamalarına etki edecek mi? Haberimizin detayında...
10 Aralık 2021 14:50 Güncel Haberler
Anasınıfı Açılışı İçin Öğrenci Sayısı Düşülüyor Mu? Anasınıfı Açılması İçin Sınıfta Kaç Öğrenci Olması Gerekiyor?

Milli Eğitim Bakanlığı tüm çocukların okul öncesi eğitimini alması, temel eğitimde 10 bin okul projesi hedefine ulaşılabilmesi için ana sınıfı açılabilmesinde gerekli olan öğrenci sayısını düşürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimde 10 bin okul öncesi eğitimi kurumu hedefine ulaşabilmek için öğrenci sayısını 10'dan 5'e düşürüyor.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer konuya ilişkin açıklamada bulundu: "Yaklaşık bir ayda, ülke genelinde 4 bin 3 yeni ana sınıfını açtık. Bu ana sınıflarında 79 bin çocuğumuz eğitim almaya başladı. Böylece 5 yaş grubunda yaklaşık %78 olan okullaşma oranını, yaklaşık %84'e çıkardık. Kısa sürede geldiğimiz bu nokta hedefimizi güncellememiz gerektiğine işaret etti. Yeni hedef olarak şubat ayına kadar 10 bin yeni ana sınıfını hazır hâle getirmeyi planlıyoruz.

Yaptığımız yeni düzenleme ile köy ve benzeri yerleşim yerlerindeki öğrencilerin okul öncesi eğitime erişimi kolaylaştırmak için önemli bir daha adım attık. Artık köylerde ana sınıfı açılması için 10 çocuk bulunması şartı aranmayacak. 5 çocuk için ana sınıfları açılabilecek. Ana sınıfı ve anaokulu sayısını artırarak tüm çocuklarımızın okul öncesinde eğitime rahatça ulaşabilmesi en büyük önceliğimiz. Bu doğrultuda çalışmalarımız aralıksız devam ediyor." ifadeleri kullandı.

meb1.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.