2022 KPSS Sınavına Kimler Girebilir?

2022 yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan KPSS sınavına kimler girebilir? Uzman Yardımcısı olmak için hangi sınava girmek gerekir? Öğretmen olmak için KPSS'de hangi sınava girilmelidir? Polis olmak için KPSS'de hangi sınava girilmelidir?
03 Aralık 2021 09:24 Güncel Haberler
2022 KPSS Sınavına Kimler Girebilir?

2022 YILINDA YAPILACAK OLAN KPSS SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

2022 yılında yapılacak olan KPSS sınavına öğretmenler adayları girebilir. Öğretmen olmak isteyenler girebilir.

A grubu kadrolarına yani kamu kurum ve kuruluşlarına ait müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, aday meslek memurluğu ve kaymakam adayı olmak isteyenler A grubu sınavına girebiliyor. A grubu sınavına bütün lisans mezunları girebiliyor. Hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme vb. fakültelerden mezun olanlar girebilirler.

Gıda mühendisi, ziraat mühendisi, bitki koruma bölümü, zooteknik bölümü mezunları ve veteriner hekimlerde A grubu sınavına girebiliyor.

İşletme, lisans düzeyinde bankacılık bölümü, maliye, kamu yönetimi, inşaat mühendisi makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği ve çevre mühendisliği mimarlık mezunları A grubu sınavına girebiliyor.

Siyasal Bilimler, endüstri mühendisliği mezunları A grubu sınavına girebiliyor.

Polis olmak isteyenler KPSS sınavının genel kültür ve genel yetenek sınavına girebiliyor. Polis olmak isteyen KPSS adayları KPSS P3 puan türünde sınava girerek POMEM' girebiliyor. Lisans mezunu adaylar bu sınava girebilir. Puan bir yıl geçerlidir.

Düz memur olmak isteyen adaylar ise çift yıllarda yapılan KPSS sınavına girmek zorundadır. A grubu sınav puanları bir yıl geçerlidir. Tek yıllarda yapılan sınavlara giren adaylar; öğretmen, polis ve uzman yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı, belediyelerde ki müfettiş, dış işleri bakanlığında müfettiş veyahut kaymakam olmak isteyenler bu sınava girebiliyor.

2022 yılında yapılan KPSS sınavına ön lisans, ortaöğretim ve lisans mezunları girebiliyor. Tek yıllarda yapılan KPSS sınavına ise ön lisans ve ortaöğretim mezunları giremiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.