Yüksek emekli maaşı nasıl alınır? İşte o yöntemler

Yüksek emekli maaşı almak için birtakım yöntemler mevcut. Eğer çalıştığınız süre zarfında bazı kurallara dikkat ederseniz, sizler de emekliliğinizin tadını rahat rahat çıkarabilirsiniz. İşte milyonların sorununa deva olacak o formüller...
08 Ağustos 2022 16:51 Ekonomi
Yüksek emekli maaşı nasıl alınır? İşte o yöntemler

Emekli olmak birçok çalışanın hayali. Bununla beraber çalışanların en çok merak ettiği konuların başında 'Ne zaman emekli olabilirim' ve 'Ne kadar emekli maaşı alırım' soruları yer alıyor.

Emekliler yılda 2 kez zam alıyor. Bu zam da enflasyona göre belirleniyor. Ancak maaşı artırmak için çalışırken alınabilecek önlemler var. Bunlara dikkat eden, yüksek maaş alıyor. Çalışanların en çok merak ettikleri iki konu var.

Birincisi, ne zaman emekli olacakları; ikincisi ise ne kadar aylık bağlanacağı. Emeklilik tarihini işe giriş tarihi ve yaş belirliyor. Maaşı belirlemek ise çalışanın elinde. Burada bazı püf noktalara dikkat etmek lazım. En önemli parametre brüt maaş. İşte emekli maaşının yüksek olması için çalışırken alınabilecek bazı önlemler:

eemekli.jpg

Emekliliğinizi planlarken son 1-2 yılı düşünmeyin.

Eğer imkan varsa 8-10 yıl öncesinden yapın.

Böylece alacağınız maaşı daha da artırabilirsiniz.

Çünkü maaş hesaplarken kazançlarınızın tamamına bakılıyor.

Çok çalışmak ya da çok fazla günü olmak tek başına maaşı etkilemiyor.

Hatta günü daha az olan birisi günü fazla olandan daha çok maaş alabiliyor.

Burada sizin brüt maaşınız yani prime esas kazancınız önemli.

Eğer imkanınız varsa birden fazla yerde sigortalı çalışmak prime esas kazancınızı yükseltecektir.

Kaç yerde sigortalı olursanız olun, 1 ayda 30 gün sayılır. Ancak kazancınız toplanacağından yükselir.

SSK'dan emekli olma imkanınız varsa; isteğe bağlı sigorta, tarım SSK, tarım Bağ-Kur, zorunlu Bağ-Kur seçeneklerini ikinci planda tutun.

Hangi kurumda olursanız olun son 3.5 yılda (1261 gün) SSK'lı olursanız emekliliğiniz SSK şartlarından hesaplanacak. Yüksek kazanç bildirerek hem daha erken emekli olur hem de yüksek maaş alırsınız. Emeklilik başvurusu yaparken doldurulan 'Tahsis Formu'ndaki bakmakla yükümlü kişi hanesine 'eş', 'çocuk' gibi yakınlarınızı eklemeyi unutmayın. Maaş hesaplarken aylık bağlama oranını yükseltici etki yapacaktır.

Aylık kazancınız maaşı belirleyen en büyük etken. Dolayısıyla öncelikle gerçek maaşınızın bordroda olmasına özen gösterin. Asgari ücretten gösterilmesine razı olmayın.

Ayrıca düzenli nakit ödemeleriniz varsa (ikramiye, prim, kira yardımı vs) bunların da brüt kazanca eklenip eklenmediğine dikkat edin.

FAZLA PRİM İŞE YARAR MI?

Genelde çalışanların aklına takılan sorulardan birisi de çok fazla prim günü olmasının maaşı etkileyip etkilemeyeceği yönünde.

Emekli maaşını belirlerken çok fazla prim günü olmasından ziyade yüksek kazanç gerekiyor.

O yüzden asgari ücret ile çalışan birisinin 7000 günü olması yüksek kazancı olan birisinin 5000 günü olmasından daha az maaşa yol açabiliyor. Bu yüzden zaman zaman 'benim daha çok günüm var ama emekli maaşım düşük oldu' tepkileri ortaya çıkıyor. Burada kazanca bakmak gerekiyor.

Kaynak: Sabah

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.