Ünlü gazeteciden asgari ücret zammı için üzücü haber!

Araştırmacı gazeteci Haluk Özdil son açıklamaları ile herkesin dikkatini üzerine topladı. Yıl sonunda gelecek asgari ücret zammı ile ilgili konuşan Özdil, ne yazık ki beklentileri ters köşeye yatırdı.
31 Ekim 2022 16:00 Ekonomi
Ünlü gazeteciden asgari ücret zammı için üzücü haber!

Gazeteci Haluk Özdil, yıl sonu gelecek olan asgari ücret zammı ile ilgili tahminini paylaştı. 2023 yılında 7 bin 100 TL ila 7 bin 300 TL'lik asgari ücret zammı yapılacağını dile getiren Özdil, milyonlarca vatandaşı üzdü.

Temmuz ayında 5 bin 500 TL'ye çıkarılan asgari ücretin Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ne kadar arttıracağı merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Asgari ücret zammıyla ilgili bundan öncekilerden çok daha farklı bir hazırlık içerisindeyiz" ifadelerini kullanmıştı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ise "Asgari ücrete aralık ayında toplumu enflasyon karşısındaki tahribattan koruyacak en kapsamlı müdahaleyi yapacağız" diye konuşmuştu.

mil2.jpg

AKP'li Numan Kurtulmuş'un ise, "Yılsonu itibariyle bir miktar refah payını da koyarak herkesin tatmin olacağı, iyi oldu diyebileceği bir asgari ücret gündeme gelecektir" şeklindeki açıklaması asgari ücret 8 - 9 bin TL hatta 10 bin TL olacağına yönelik tahminleri desteklemişti.

Araştırmacı yazar Haluk Özdil'den asgari ücretliyi üzecek açıklama geldi. Asgari ücret tahminini açıklayan Özdil, "2023 için asgari ücret 7100 ila 7300 lira olacak" dedi.

Özdil'in açıklaması şu şekilde:

"Ben ekonomist değilim. Araştırmacı yazar olarak bazı analizler yapıyorum. 2023 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı yayımlandı. 2022’de yıllık gelir 9500 dolarmış. 2023’te ise 10 bin dolar belirtiliyor. Yıl sonuna doğru dolar 21-22 bandına çıkacak gibi duruyor. 30-60 lira tabi ki olmayacak. Rakamlara baktığımızda, 2023 için asgari ücret 7100 ila 7300 lira olacaktır. Tabi bu ilk 6 ay için görülen rakam"

mil3.jpg

Öte yandan Sosyal Güvenlik Uzmanı Ersin Konar, "İlk benden duyacaksınız" diyerek "Ben asgari ücretin Ocak ayı itibarıyla 10 bin liraya sabitleneceğine inanıyorum" demişti. 2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’ne göre ise asgari ücretin yüzde 58 oranında artacağı yani, 8 bin 690 TL olacağı tahmini de gelmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.