Türkiye'de Bir İlk! Gençlere Yeni İstihdam Alanları Oluşturuluyor! Madencilik Meslek Lisesi Açılıyor...

Madencilik sektöründe duyulan ara eleman ihtiyaçlarını karşılamak için Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılıyor.
14 Ocak 2022 10:23 Eğitim
Türkiye'de Bir İlk! Gençlere Yeni İstihdam Alanları Oluşturuluyor! Madencilik Meslek Lisesi Açılıyor...

Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyan Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin açılış merasimi, Balıkesir'de bugün yapılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yarınki açılış törenine katılacak.

2020-2021 Eğitim Öğretim yılında salgın nedeniyle uzaktan eğitime başlayan okul eylülden itibaren ise yüz yüze eğitim vermek üzere öğrenci kabul etti. Pandemi sebebiyle yapılamayan açılış merasimi ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in katılımıyla bugün gerçekleştirilecek.

Okulda bulunan ve yaklaşık 1 milyon liraya mal olan maden laboratuvarı da Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyor. Burası, maden sahalarında bulunanlara benzer vasıflara sahip bir laboratuvar olma özelliği taşıyor.

Sadece teorik eğitimin yer almayacağı lisede öğrenciler, Türkiye'nin doğal zenginliklerini dokunarak ve hissederek öğrenecek. Öğretmenlerden ve sektörün önde gelen isimlerinden ders alacak öğrenciler bilgilerini ise madenlerde yaşayarak tatbik edecek. Lisenin mezunları böylece hem "alaylı" hem de "mektepli" olarak yetişecek.

İSTİHDAM İMKANI SAĞLANACAK

Şu anda 144 öğrencinin eğitim gördüğü lise tam kapasite faaliyete geçtiğinde 544 öğrenciyi madenlere hazırlayacak.

Bölgedeki madencilik alanında faaliyet gösteren firmalar da öğrencilere staj ve istihdam imkanı sağlayacak.

Geçtiğimiz yıl cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kıran madencilik sektörünün yeni kahramanlarının yetişeceği okulun önemli bir ihtiyacı karşılaması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.