Pedagojik Formasyon Veren Üniversiteler Hangisidir?

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Açılmasına İzin Verilen Üniversiteler ve Kontenjanları Belirlendi. Detaylar haberimizde...
27 Nisan 2022 16:25 Eğitim
Pedagojik Formasyon Veren Üniversiteler Hangisidir?

Pedagojik Formasyon Eğitimi sertifika programı açılmasına izin verilen üniversiteler ve kontenjanları belirlendi. YÖK'ün internet sitesinde yer alan duyuruya göre, dün gerçekleştirilen Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında, 2021 eğitim-öğretim yılı itibarıyla mezuniyet aşamasında olan öğrenciler ile mezunlar için başlatılacak Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programlarının usul ve esaslarının belirlendi. Detaylar için tıklayınız.

PEDAGOJİK FORMASYON NEDİR?

Formasyon, dilimize Fransızca 'formation' kelimesinden türetilerek girmiştir. Formasyon kelimesi yetiştirme, biçimleme anlamına geliyor. Yüksek Öğretim Kurumları tarafından, Eğitim Fakültesi mezunu olmayan kişilere öğretmenlik yapmanın yolunu açan formasyon, özellikle üniversitelerin Fen ve Edebiyat fakültesi bölümlerinde eğitimine devam eden ya da mezun olan öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Formasyon, eğitim fakültesinden mezun olmayan kişilerin öğretmenlik yapabilmek için alması gereken bir programdır. Öğretmenlik yapmak isteyen kişiler okudukları bölüm sonrasında bu Pedagojik Formasyon eğitimi alarak öğretmenlik yapabilirler.

PEDAGOJİK FORMASYON DERSLERİ NELERDİR? HANGİ DERSLER UYGULAMALI, HANGİ DERSLER TEORİK?

Teorik Dersler: Bireyselleştirilmiş Öğretim, Eğitim Psikolojisi, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Eğitim Bilimine Giriş, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Rehberlik, Sınıf Yönetimi.

Uygulamalı Dersler: Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı, Özel Öğretim Yöntemleri, Öğretmenlik Uygulaması.

KİMLER PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ ALABİLİR?

MEB tarafından belirlenen pedagojik formasyon eğitimi alabilen bölümlerden birini okumanız veya okuyor olmanız gerekmektedir. Öğrenci iseniz okuduğunuz bölümü en az 2 yıl bitirmiş olmanız gerekmektedir. Eğer lisans mezunuysanız, mezuniyet ortalamanız en az 2,50 olması gerekmektedir.

PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ NE KADAR SÜRER?

Her üniversite kendi senato kararı ile bunu belirler. Fakat genellikle bahar ve güz dönem olmak üzere bir eğitim öğretim yılı sonunda eğitim biter ve sertifikalar teslim edilir.

PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ ÜCRETİ NE KADARDIR?

Pedagojik Formasyon Eğitimi için ödenen ücretler üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Çoğu üniversitede bu fiyat 2000 TL civarında belirlenmektedir.

FORMASYON EĞİTİMİ VEREN ÜNİVERSİTELER HANGİSİDİR?

Amasya Üniversitesi

Adnan Menderes Üniversitesi

Konya Selçuk Üniversitesi

Necmettin Erbakan Üniversitesi

Karamanoğlu Mehmet bey Üniversitesi

Marmara Üniversitesi

Sakarya Üniversitesi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi

Düzce Üniversitesi

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi

Kilis Üniversitesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.