Okullarda Hangi Kademede Kaç Gün Devamsızlık Hakkı Vardır?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda hangi kademe de kaç gün devamsızlık hakkı vardır? İlkokulda kaç gün devamsızlık hakkı vardır? Ortaokulda kaç gün devamsızlık hakkı vardır? Lisede kaç gün devamsızlık hakkı vardır? e-Okul Devamsızlık Nasıl Sorgulanır? Detaylar haberimizde...
26 Nisan 2022 23:08 Eğitim
Okullarda Hangi Kademede Kaç Gün Devamsızlık Hakkı Vardır?

Okullarda devamsızlık hakkı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere ihtiyaç duyulması halinde okula gelmemeleri için tanınan bir haktır. Öğrencilerin devamsızlık hakkı kaç gün olduğu Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde belirlenmiştir. Devamsızlıktan kalmak her öğrencinin korkulu rüyası olsa da yetkililer bazı kademelerde devamsızlık konusunda değişikliğe giderek öğrencinin okula devamını sağlamaya yönelik adımlar atmışlardır.

İlkokulda Devamsızlık Kaç Gündür?

Milli Eğitim Bakanlığı ilkokul kademesinde öğrencilere devamsızlık hakkında bir sınır koymamıştır. Fakat bu öğrencilerin sınırsız devamsızlık hakkı olduğu anlamına gelmemektedir. İlkokul 1. sınıf 2. sınıf 3. sınıf ve 4. sınıf öğrencilerine devamsızlık hakkı yoktur. Fakat öğrencilerin okula devamı esastır.

Ortaokulda Devamsızlık Kaç Gündür?

Ortaokul öğrenci kademelerinde öğrencilerin devam sınırı yoktur. Fakat bir öğrenci 20 gün devamsızlık yapması halinde okulu geçebilmesi için Şube Öğretmenler Kurulu‘ndan geçer onayı alması gerekir. Yani 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenci kuruldaki karar göre okulu geçebilir ya da sınıf tekrarı yaşayabilir. Yani 5.sınıf, 6.sınıf, 7.sınıf, 8.sınıfta devamsızlık hakkı yoktur.

Lisede Devamsızlık Hakkı Kaç Gündür?

Lise öğrenci kademelerinde devamsız hakkı özürsüz 10 gün, özürlü ise 20 gündür. Lise kademesindeki öğrenciye toplamda 30 gün devamsızlık hakkı verilmiştir. 30 gün devamsız olan öğrencilerin sınıf tekrar etmesi zorunludur. Devamsızlık veli izin dilekçesi ile özel durumlarda veliler okuldan ayrıca raporlu yani özürlü gün olarak izin alabilmektedir. Ayrıca büyük sağlık sorunları bulunan öğrenciler heyet raporu alarak devamsızlıklarını uzatabilirler.

e-Okul Devamsızlık Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Tüm öğrenciler ya da veliler e-okul VBS (veli bilgilendirme sistemi) üzerinden devamsızlıkları sorgulayabilir. VBS sistemi sadece devamsızlık değil öğrencilerin sınav sonuçları ve okuduğu kitaplar hakkında da bilgi sahibi olunabilir. https://e-okul.meb.gov.tr/ adresine gidiniz. Öğrencinin TC Kimlik numarasını giriniz. Öğrencinin Okul numarasını giriniz. Güvenlik adımı için resimdeki rakamları giriniz.
Türkiye’de aynı isimde bulunan öğrenciler varsa yeniden bir güvenlik sorgusu ekranı gelebilir. Bu durumda öğrencinin Nüfus Cüzdanını yanınızda bulundurmanız önemlidir. Bu aşama karşınıza çıkarsa aile sıra no, doğum tarihi gün ay yıl, okuduğu şube gibi bilgileri bilmeniz gerekmektedir. Çıkan ekran öğrenci devamsızlık bilgisi sekmesinden kaç gün devamsızlık yaptığını görebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.