KYK Burs Ve Kredi Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? KYK Bursları Ne Zaman Yatacak? KYK Kredileri Ne Zaman Yatacak?

KYK tarafından burs ve kredilerin açıklanmasıyla birlikte öğrenciler tarafından KYK burs ve kredi ödemelerinin ne zaman yapılacağı merak konusu haline geldi. Peki KYK burs ve kredi ödemeleri ne zaman yapılacak?
22 Aralık 2021 14:45 Eğitim
KYK Burs Ve Kredi Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?  KYK Bursları Ne Zaman Yatacak? KYK Kredileri Ne Zaman Yatacak?

Üniversite öğrencilerinden her yıl düzenli olarak KYK tarafından alınan burs ve kredi başvuru sonuçları 14 Aralık 2021 tarihinde açıklandı. Burs ve kredi sonuçlarının açıklanmasıyla öğrencilere e-devlet üzerinden taahhütname onaylamaları için zaman verildi. Taahhütname işlemlerinin de bitmesiyle öğrenciler tarafından hesaplara ne zaman ödemelerin yatacağı merak konusu haline geldi. Taahhütname onaylayan öğrenciler için bu ay içerisinde ödemeler yapılacak.


Öğrenciler, taahhüt onaylarını 19 Aralık saat 23.59a kadar e-Devlet mobil uygulaması üzerinden de yapabileceklerdi.

KYK burs-kredi başvurusu yaparak taahhütnamesini onaylayan yükseköğrenim öğrencilerinin Ekim ayından geçerli üç aylık burs-kredileri de ay sonuna kadar hesaplarına yatırılacak. İlk defa burs-kredi alacak olan öğrenciler için uygulanan bu uygulamada öğrencilerin hesaplarına 1.952 TL toplu ödeme yapılacak. Ocak ayından önce 650 TL olan burs ücreti Ocak ayından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da açıklamalarıyla 850 TL olarak hesaplara yatmaya devam edecek.

KYK Burs-Kredi Ödemeleri Ne Zaman Yatacak?

Kimlik numaralarının sonu; 0 olanlar her ayın 6'sı , 2 olanlar her ayın 7'si, 4 olanlar her ayın 8'i, 6 olanlar her ayın 9'u, 8 olanlar ise her ayın 10'unda ödemelerini alabilecekler.

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

KYK bağlı burs ödemeleri öğrencilere 4 yıl boyunca başarılı oldukları taktirde yapılmaktadır. Adaylar, KYK burs ödemelerinin kesilmemesi için, not ortalamasının 2.50'den aşağıya düşmemesi gereklidir. Öğrenci KYK yurtlarında barınıyorsa yurttan alacağı disiplin tutanakları ile burs kesilebilir. Öğrencinin okuldan alacağı disiplin cezası ile yine burslarında kesinti meydana gelir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.