Gençlik ve Spor Bakanlığı'na 4 bin 147 personel alınacak!

Gençlik ve Spor Bakanlığı çok sayıda personel istihdam edecek. Bakanlıktan gelen resmi duyuruya göre toplamda 4 bin 147 kişi işe alınacak. Adaylar KPSS 2020 puanıyla değerlendirilecek. Başvuru şartları ve süreçle ilgili tüm detayları sizler için bir araya getirdik.
09 Eylül 2022 17:00 KPSS-B İlanları
Gençlik ve Spor Bakanlığı'na 4 bin 147 personel alınacak!

İş arayan vatandaşlar için sevindiren bir gelişme yaşandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı bugün müjdeli bir haberle karşımıza çıktı. Yapılan açıklamaya göre bakanlığa toplamda 4 bin 147 personel alımı gerçekleştirileceği öğrenildi. Peki ya başvuru şartları neler olacak? İşte ilanla ilgili tüm merak edilen detaylar...

Gençlik ve Spor Bakanlığı çok sayıda personel alımı gerçekleştirecek. 4 bin 147 kişinin istihdam edileceği ilanda büro personeli, destek personeli, koruma ve güvenlik görevlisi istihdamı sağlanacak. İşe talip olan adaylar 2020 KPSS B Grubu sonuçlarına göre değerlendirilecek. Asgari puan ise 60 olarak açıklanmış durumda.

Gençlik ve Spor Bakanlığı personel alımı başvuru şartları

300 büro personeli, 866 koruma ve güvenlik görevlisi, 3001 destek personeli alımı gerçekleştirilecek. Tüm bu pozisyonlara hem kadın hem de erkek adaylar başvuruda bulunabilecek. Bakanlığın ilan için genel şartları ise şu şekilde:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin 4, 5, 6 ve 7’nci alt bentlerinde belirtilen şartları taşımak,
 3. Başvuru tarihinin son günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış olmak,
 4. Sosyal Güvenlik Kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almamak, (dul ve yetim aylığı hariç)
 5. Tercih edilecek pozisyon için yukarıdaki tabloda aranan nitelikleri taşıyor olmak,
 6. Herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta iken görevden veya meslekten ihraç edilmemiş olmak,
 7. Herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda 4/B sözleşmeli personel pozisyonunda çalışmıyor olmak,
 8. Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların Ek-1’inci maddesinde istisna edilenler hariç olmak üzere, sözleşmenin feshi sebebiyle görevinden ayrılanların sözleşme fesih tarihinin üzerinden 1 yıl geçmiş olmak,
 9. Görevini devamlı yapmaya engel sağlık sorunu bulunmamak,
 10. Tam zamanlı ve vardiyalı çalışmaya engel durumu bulunmamak,
 11. Arşiv araştırması olumlu sonuçlanmak.

genclik-ve-spor-3.jpg

Yukarıdaki başvuru şartlarının yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı koruma ve güvenlik görevlisi pozisyonu için özel şartlar ekledi. Bakanlığın bu pozisyona özel şart koştuğu gereksinimler şöyle açıklandı:

 • Son başvuru tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak (15 Eylül 1987 ve sonrası doğumlu olanlar),
 • 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 10’uncu maddesinde belirtilen şartları taşımak,
 • Son başvuru tarihi itibarıyla geçerlilik süresi dolmamış silahlı/silahsız özel güvenlik görevlisi kimlik kartına sahip olmak,
 • Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 18’inci maddesinde belirtilen ve 26/6/2021 tarihli ve 31523 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özel Güvenlik Görevlileri Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde “özel güvenlik görevlisi olur” ibareli ve boy-kilo bilgilerini içeren son 1 (bir) yıl içerisinde alınmış sağlık kurulu raporuna sahip olmak (15 Eylül 2021 tarihinden önce alınan sağlık kurulu raporları kabul edilmeyecektir.),
 • Erkeklerde 170 cm’den, kadınlarda 160 cm’den kısa boylu olmamak ve boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 20’den fazla veya 15’den az olmamak, (Örneğin; 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+20=90’dan fazla, 70-15=55’den az olmaması gerekmektedir.)
 • Gece ve gündüz, iç ve dış mekânda 24 saat esasına göre vardiyalı sistemde çalışmaya engel durumu olmamak.

genclik-ve-spor-2.jpg

Gençlik ve Spor Bakanlığı personel alımı başvuru tarihleri

10 Eylül Cumartesi günü saat 10:00'da açılacak olan başvurular, 15 Eylül Perşembe günü saat 17:00'ye kadar devam edecek. Adaylar başvurularını e-Devlet üzerinden ve Kariyer Kapısı adresinden online olarak gerçekleştirebilecek. Son olarak çevrim içi başvuru sırasında adayların aşağıdaki belgelerini sisteme yüklemesi gerekecek:

 1. Son altı ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf,
 2. Yükseköğretim kurumlarından mezun olup denkliğe sahip olan adaylar için YÖK’ten alınmış denklik belgesi,
 3. Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B sözleşmeli personel pozisyonlarında tam zamanlı olarak görev yapmakta iken kurumlarınca sözleşmesi feshedilen ya da sözleşmesini tek taraflı fesheden adayların, bir yıllık bekleme süresini doldurdukları ile ilgili önceki kurumlarından alınmış onaylı hizmet belgesi.
 4. Koruma ve Güvenlik Görevlisi pozisyonuna müracaat edecek adaylar için ayrıca;
  • a) Geçerlilik süresi dolmamış silahlı/silahsız özel güvenlik görevlisi kimlik kartı,
  • b) Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 18’inci maddesinde belirtilen ve 26/6/2021 tarihli ve 31523 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özel Güvenlik Görevlileri Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde “özel güvenlik görevlisi olur” ibareli ve boy-kilo bilgilerini içeren son 1 (bir) yıl içerisinde alınmış sağlık kurulu raporu (15 Eylül 2021 ve sonrası tarihli sağlık kurulu raporu).

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.