Ekonomik OHAL Nedir? Ekonomik OHAL İlan Edilirse Ne Olur? OHAL Neden İlan Edilir?

Ekonomik OHAL nedir? Ekonomik OHAL neden ilan edilir? Ekonomik OHAL ilan edilirse ne olur? Haberimizin detayında...

14 Aralık 2021 16:55 Ekonomi
Ekonomik OHAL Nedir? Ekonomik OHAL İlan Edilirse Ne Olur? OHAL Neden İlan Edilir?

Son dönemlerde Türk Lirasının değer kaybedişi ve ekonomik krizle birlikte doğan zamlar üzerine Prof. Dr. İzzet Özgenç sosyal medya hesabından paylaşım yaparak ekonomik OHAL olabileceğinin sinyalini verdi. Prof. Dr. İzzet Özgenç paylaşımında: ''Türk Lirasının yabancı paralar karşısındaki süregelen değer kaybı, ağır ekonomik bunalım sonucunun ortaya çıkacağı süreci başlatmıştır. Bu nedenle kaçınılmaz görünen ağır ekonomik bunalım sebebiyle OHAL ilanın toplum olarak hazırlıklı olmamız gerekir." bulundu.

OHAL NEDİR?

OHAL (Olağanüstü Hal) olağanüstü bir yönetim düzeninin gerekli olduğu doğal afet, tehlikeli salgın hastalık, ekonomik bunalım, kamu düzeni tehlike altına sokan yaygın şiddet vakaları gibi durumlarda başvurulan uygulamadır. Anayasanın 119. maddesine göre son zamanlarda ekonomide yaşanan zorluklar OHAL ilan edilmesine zemin oluşturuyor.

tbmm.jpg

EKONOMİK OHAL EDİLİRSE NE OLUR?

OHAL ilan etme kararı Cumhurbaşkanlığı tarafından karar verilir. OHAL kararı alındıktan sonra karar Resmi Gazete'de yayınlanır ve tüm yurda duyurulur. TBMM onayı ile OHAL resmi olarak faaliyete girer. Bakanlık Kurulu, her OHAL ilan edilişinde dört ayı geçmeyecek şekilde düzenleme yapabilir ve yeniden düzenleyebilir. Durumun düzelmesiyle birlikte OHAL kaldırılabilir. OHAL kapsamında alınabilecek tedbirler şunlar olabilir:

  • Yurt dışına döviz çıkışı sınırlandırılabilir.
  • Yurt dışına çıkarılmış olan yabancı finans kurumları bünyesinde dövizlerin yurda getirilmesi yönünde çalışmalar yapılabilir.
  • Lüks ürünlerin ithaline sınırlandırma getirilebilir.

  • Temin edilmesi yada kullanılması vergi yükümlülüğü bakımından fazla olan mal ve hizmetlere sınırlandırılma getirilebilir.

  • Yatırımcılara yüksek faizle temin edilen kredilerin garantileri gözden geçirilerek, revize edilir.

OHAL İLE İLGİLİ ANAYASADA YER ALAN MADDELER NEDİR?

119. Madde: Tabii Afet ve Ağır Ekonomik Bunalım Sebebiyle Olağanüstü Hal İlanı
Tabii afet, tehlikeli salgın hastalıklar veya ağır ekonomik bunalım hallerinde, Cumhurbaşkanı Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde süresi altı ayı geçmemek üzere olağanüstü hal ilan edebilir.

121. Madde: Olağanüstü hal ilanına karar verilmesi durumunda, bu karar Resmi Gazetede yayımlanır ve hemen Türkiye Büyük Millet Meclisinin onayına sunulur. Türkiye Büyük Millet Meclisi tatilde ise derhal toplantıya çağrılır. Meclis, olağanüstü hal süresini değiştirebilir, Bakanlar Kurulun istemi üzerine, her defasında dört ayı geçmemek üzere, süreyi uzatabilir veya olağanüstü hali kaldırabilir.

122. Madde: Anayasanın tanıdığı hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelen ve olağanüstü hal ilanını gerektiren hallerden daha vahim şiddet hareketlerinin yaygınlaşması veya savaş hali, savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi, ayaklanma olması veya vatan veya Cumhuriyete karşı kuvvetli ve eylemli bir kalkışmanın veya ülkenin ve milletin bölünmezliğini içten veya dıştan tehlikeye düşüren şiddet hareketlerinin yaygınlaşması sebepleriyle, Cumhurbaşkanı Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Milli Güvenlik Kurulunun da görüşünü aldıktan sonra, süresi altı ayı aşmamak üzere yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde sıkıyönetim ilan edebilir. Bu karar, derhal Resmi Gazetede yayımlanır ve aynı gün Türkiye büyük Millet Meclisinin onayına sunulur. Türkiye Büyük Millet Meclisi toplantı halinde değilse hemen toplantıya çağırılır. Türkiye Büyük Millet Meclisi gerekli gördüğü takdirde sıkıyönetim süresini kısaltabilir, uzatabilir veya sıkıyönetimi kaldırabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.