Özel Güvenlikçiler Koruma Memuru olarak mı alınacak?

Kamuda çalışan özel güvenliklerin koruma memuru olarak istihdam edilecek mi? Yoksa sayısı 180 bini bulan özel güvenlikçiler işsizler ordusuna mı katılacak?

Özel Güvenlikçiler Koruma Memuru olarak mı alınacak?

Kamuda çalışan özel güvenliklerin koruma memuru olarak istihdam edilecek mi? Yoksa sayısı 180 bini bulan özel güvenlikçiler işsizler ordusuna mı katılacak?

21 Nisan 2015 Salı 11:30
Özel Güvenlikçiler Koruma Memuru olarak mı alınacak?

 Kamuda çalışan özel güvenliklerin koruma memuru olarak istihdam edilecek mi? Yoksa sayısı 180 bini bulan özel güvenlikçiler işsizler ordusuna mı katılacak?

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaşanılan terör olayları sonrası "kamuda özel güvenlik görevlileri kaldırılmalı" demesinin ardından gözler yıllardır yılan hikayesine dönen 50 bin koruma memuru alımına çevrildi.


 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Romanya gezisi dönüşü sorulan sorulara yanıt verdi. Savcı Kiraz 'ın şehit edilmesinden sonra gözler Kamuda özel güvenlik görevlilerine çevrildi. Tartışma konusu olan özel güvenlik görevlileri ile ilgili Erdoğan kamuda özel güvenlik görevlileri kaldırılmalı dedi.

 
Türkiye'nin emniyet teşkilatı var diyen Erdoğan Adalet Sarayları, Hastaneler, Stadyumlar her yerde görevler Emniyet teşkilatına bırakılmalı dedi. Emniyet teşkilatımız bu konuda deneyimiyle, tecrübesiyle bu işleri yapacak güç ve kabiliyettedir diyerek sözlerini tamamladı.
 
Geçtiğimiz yıl onbinlerce alım yapılması planlanırken İçişleri Bakanlığına Efkan Ala'nın atanması ile beraber rafa kaldırılan koruma memurluğu tekrardan gündeme gelmiş oldu. Emniyet Personeli sayısının yetersizliği nedeniyle büyük miktarda polis veya koruma memuru alınmasının gerekliliği bilinmektedir.
 
Zira kamuda yer alan bütün özel güvenlik personelinin yerine emniyet personelinin görevlendirilmesi için onbinlerce personel ihtiyacı vardır. Bu aşamada Emniyet Müdürlüğü bünyesinde yeni bir birim kurulup, koruma memuru alınması için düğmeye basılması beklenmektedir. Koruma Memuru alımları ile ilgili bütün adımları sizlere sunmaya devam edeceğiz.
 
2015 yılında koruma memuru alımı ile ilgili tüm bilgiler haberimizde. Koruma memurları ne kadar maaş alacak?


Koruma Memurlarının Sosyal Şartları Nasıl Olacak?

 Alımların ne zaman yapılacağı henüz belli olmazken İç işleri bakanlığının yaptığı açıklamaya göre 2015 yılı içerisinde bu uygulamanın yürürlüğe gireceği söyleniyor. İlk etapta 28 bin kişinin alımına başlanacak olan Koruma Mumuru için gelecek yıllarda bu sayının 50 Bini geçmesi bekleniyor. 

Alımların Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılması ve Polisler gibi üniforma ve silahlı olarak görev alacaklar. Polislerin sahip olduğu bir takım yetkilere de sahip olacak koruma memurları 6 yıl sonra polis olma imkanına da sahip olacak. Koruma Memurlarının görev yapacakları yer olarak hassas bölgeler, devlet binaları, olaylı maçlar ve buna benzer noktalarda görev yapabilecek.

 

Koruma Memuru Olmak İçin Aranılan Şartlar;

 

Koruma memuru olacak adayın eğitim durumu en az Lise Mezunu olması gerekiyor. Bunun dışında Üniversite ve Yüksek Lisans mezunları koruma memurluğuna başvuru yapabilir. Yaş sınırı olarak en fazla 25 yaşından gün almamış olması gerekiyor. Çalışmalara bakılacak olursa bu yaş sınırının artacağı tahmin ediliyor. Koruma Memuru olarak başlayan adaylar en az 4 ay eğitim alacak ve bu zaman dilimi içerisinde masrafların devlet tarafından karşılanacak.

 

Koruma Memurluğu görevini en az 6 yıl yapan bir kişi Kıdemli Koruma Memuru olarak rütbe atlayabilecek. Bu süre içerisinde Polisliğe direk geçiş imkanı da sağlanacak. Üniversite mezunu olan adaylar 1 yıl Koruma Memuru olarak görev yaptıktan sonra Polisliğe direk geçiş yapabilecek. Koruma Memuru için görev yapılacak bölgelerin kontenjanları Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından duyurulacak.

 

Koruma Memuru olacak kişinin en az 1700 en fazla 2100 TL Maaş alacağı iddia ediliyor.

 

Koruma Memuru Başvuru Formu Emniyet Müdürlüğü’nün http://www.egm.gov/tr resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

 

Emniyet Müdürlüğü’nün resmi sitesinde Koruma Memuru olacak kişilerde aranan şartlar detaylı olarak verilmiştir.

 

Koruma Memur Alımı Aranacak Şartlar şu şekilde belirtilmiştir.

 

· En az lise mezunu olmak,
· Erkeklerde 172 cm boy,
· Bayanlarda 165 cm boy,
· 25 yaşından gün almamış olmak,
· Seçme sınavında başarılı olmak,
· Polis eğitim kurumlarından en az dört ay mesleki eğitimini,
· İki ay staj eğitimini (uygulamalı alan) başarı ile bitirmek.

TBMM tarafından koruma memurluğu kadrosu ile ilgili yasal düzenleme yapıldığı taktirde, koruma memurluğu için aranılacak diğer şartlar disiplin ve eğitim öğretimle ilgili konular ile diğer usul ve esaslar İçişleri Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelik ile düzenlenecektir. Bu aşamada herhangi bir şekilde personel alımı söz konusu değildir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.