Memurun Aylık Prim Ödeme Gün Sayısı Nasıl Hesaplama Yapılır?

Memurların merak etmiş olduğu konuların başlangıcında aylık prim ödeme gün sayısının nasıl hesaplandığı gelmektedir. İşte memurların aylık prim ödeme gün sayısı hesaplama yolu.

Memurun Aylık Prim Ödeme Gün Sayısı Nasıl Hesaplama Yapılır?

Memurların merak etmiş olduğu konuların başlangıcında aylık prim ödeme gün sayısının nasıl hesaplandığı gelmektedir. İşte memurların aylık prim ödeme gün sayısı hesaplama yolu.

08 Mayıs 2015 Cuma 20:00
Memurun Aylık Prim Ödeme Gün Sayısı Nasıl Hesaplama Yapılır?
Sigortalının hizmetlerine ilişkin prim ödeme gün sayısı bölümüne, sigortalının ay içinde ücret aldığı gün sayısı yazılacaktır.
 
1- Ay içinde tam çalışan sigortalıların prim ödeme gün sayıları
 
İşyerinde ay içinde tam olarak çalıştırılan bir sigortalı için o ayın 28, 29, 30 veya 31 gün olmasının bir önemi bulunmadığından, tam çalışılan bir ayda si­gortalının Kuruma bildirilecek olan prim ödeme gün sayısı 30 gün olarak ya­zılacaktır.
 
2- Ay içinde göreve başlayan sigortalıların prim ödeme gün sayıları
 
Ay içinde göreve başlayan sigortalılardan ayın ilk gününde göreve girenler ha­riç olmak üzere, ay içinde göreve başlayan ve tam ay çalışmayan sigortalıla­rın prim ödeme gün sayısı, o ayda ücret ödenen gün sayısı ve ayın 28, 29,30, 31 çektiği dikkate alınarak parmak hesabı yapılarak hesap edilecektir.
 
Örnek: Ücretlerin ayın 15 inde peşin ödendiği bir işyerinde 17/11/2008 tari­hinde işe başlayan bir sigortalı için, 17/11/2008 - 14/12/2008 dönemine iliş­kin olarak 28 günlük ücret ödendiğinden sözkonusu sigortalının prim ödeme gün sayısının 28 gün olarak yazılması gerekmektedir.
 
3- Ay içinde görevden ayrılan sigortalıların prim ödeme gün sayıları
 
5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamın­da sigortalı sayılanların: ölüm veya emeklilik aylığı bağlanmasını gerektiren hallerde görev aylıklarının kesildiği tarihi, 5434 sayılı Kanunun 40 ıncı mad­desinde belirtilen yaş hadleri ile sıhhi izin sürelerinin doldurulması halinde ise bu süre ve hadlerin doldurulduğu tarihleri takip eden aybaşından itibaren si­gortalılığı sona ereceğinden, emeklilik ve ölüm nedeniyle görevleri sona eren­lerin çalışmadığı günlere ait aylıkları borç çıkarılmadığından, prim ödeme gün sayısı 30 gün olarak belirlenecektir. Diğer hallerde ise görevden ayrılış tarihi itibari ile sigortalılığı sona ereceğinden sigortalıya ücret ödenen gün sayısı prim ödeme gün sayısı olarak belirlenecektir.
 
Örnek - 1: 15 Eylül- 14 Ekim dönemi ücretini 15 Eylül tarihinde peşin alan bir sigortalının, 20/9/2008 tarihinde vefat etmesi halinde, görev aylıklarının kesildiği tarihi takip eden aybaşında sigortalılığı sona ereceğinden primleri tam hesaplanarak Eylül ayı aylık prim ve hizmet belgesine de prim ödeme gün sayısı 30 gün yazılacaktır.
 
Örnek - 2: 15 Ekim -14 Kasım dönemi ücretini 15 Ekim tarihinde peşin alan bir sigortalının 20/10/2008 tarihinde istifa etmesi halinde o ayda ücret ödenen gün sayısı üzerinden hesaplanarak Ekim ayı prim ödeme gün sayısı 6 gün ola­rak belirlenecektir.
 
4- Görevden uzaklaştırılan, görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan, kanunları gereğince eksik aylığa müstahak bulunanların prime ödeme gün sayıları
 
Sigortalının açıkta olma hali devam ettiği sürece, prime esas kazançlarının ya­rısı üzerinden prim ılınanların prim ödeme gün sayısı bu sürelerin yarısı olarak hesap edilir. Bu nedenle aylık prim ve hizmet belgesinde sigortalıların açık ay­lığı ödenen aya ait prim ödeme gün sayısı, açıkta kaldığı sürelerin yarısı olarak yazılacaktır.
 
Açıkta geçen sürelerden dolayı prim ödeme gün sayısının kesirli çıkması duru­munda gün sayısı tama iblağ edilecektir.
 
sgkrehberi.com / Hakan Bilge
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.