Memurlar Cepten Yemeye Başladı

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin, Nisan ayı enflasyon oranının açıklama yapması değerlendirmek suretiyle bir medya açıklaması yaparak, memur ve emekliyi yaz sıcağı gelmeden enflasyonun yakmaya başladığını söyledi.

Memurlar Cepten Yemeye Başladı

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin, Nisan ayı enflasyon oranının açıklama yapması değerlendirmek suretiyle bir medya açıklaması yaparak, memur ve emekliyi yaz sıcağı gelmeden enflasyonun yakmaya başladığını söyledi.

08 Mayıs 2015 Cuma 15:11
Memurlar Cepten Yemeye Başladı
Genel seçim arifesinde olmamıza rağmen, aynı zamanda işveren olan hükümetin de zararı telafi etmek bir yana fırsatçılık yaptığına dikkat çeken Genel Başkanı Bayram ZENGİN, basınla paylaştığı ekonomik veriler şöyle.
 
Nisan ayı enflasyon oranı (TÜFE) \% 1,63
Yılbaşından bu yana, toplam enflasyon \% 4,71’e ulaştı,
Memurlar ve memur emeklilerinin 2015’in ilk altı ayı için \% 3 zam aldığını dikkate alırsak, memurlar ve emeklileri Nisan ayında \% 1,71 alacaklı durumda.
 
MEMURLAR CEPTEN YEMEYE BAŞLADI
 
Bu veriler ışığında memurun içinde bulunduğu duruma açıklık getiren Genel Başkan Bayram ZENGİN aşağıdaki tespitlerde bulundu.
 
Nisan ayında ortaya çıkan \% 1.71’lik enflasyon alacağı, Temmuz ayında memur maaşlarına yapılacak artışa kadar, şu anlama geliyor.
 
Maaşı 2.000 lira olanlar Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında, her ay 34 lira 20 kuruş eksik maaş alacak Üç ayda 102 lira 60 kuruş cepten yiyecek.
 
Maaşı 2.500 lira olanlar Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında, her ay 42 lira 75 kuruş eksik maaş alacak Üç ayda 128 lira 25 kuruş cepten yiyecek.
 
Maaşı 3.000 lira olanlar Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında, her ay 51 lira 50 kuruş eksik maaş alacak. Üç ayda 154 lira 50 kuruş cepten yiyecek.
 
Mayıs ve Haziran aylarında enflasyon artmasa dahi memur ve emeklilerinin kayıpları en az bu kadardır” diyen Bayram ZENGİN, Mayıs ve Haziran aylarında enflasyon artarsa kayıpların da o oranda artacağını belirtti.
 
Memur ve emeklileri, Temmuz ayına kadar 3 aylık enflasyon kayıplarını sineye çekecek” şeklinde konuşan Genel Başkan Bayram ZENGİN’e göre bu kaybın yasal kılıfı ve dayanağı Memur Sen’in imzaladığı TOPLU PEŞKEŞ SÖZLEŞMESİ.
 
KAYIPLAR ÖNLENEBİLİRDİ
 
Genel Başkan Bayram ZENGİN Peşpeşe üç seçimin yaşandığı bir ülkede, tam da sırası iken hükümetten hiçbir şeyin istenmediği, dahası -2014 yılı enflasyon farkları gibi- sendikaların hükümete ikramda bulunduğu bir toplu sözleşme örneği dünyanın hiçbir yerinde yok.
 
Dünya sendikacılık tarihinde örneği yok. Bunun adı toplu sözleşme değil, TOPLU PEŞKEŞ SÖZLEŞMESİ şeklinde konuştu.
 
Başka ülke örneklerine gitmek yerine, yakın tarihimizde enflasyon farklarının telafisi konusunda örnekler veren Genel Başkan Bayram ZENGİN, Merhum Erbakan’ın Başbakanlığı döneminde uygulanana eşel-mobil sistemini iyi bir örnek olarak gösterdi (Enflasyon farkını, doğduğu ilk ay ve ardından her ay ödeyen sistem)
 
Merhum Ecevit’in Başbakanlığı dönemindeki, enflasyon oranının maaş artış oranını aştığı ilk ay, enflasyon farkı yanında, yılda bir kez 2 puanlık refah payı ödeme uygulaması da iyi bir örnekti.
 
(57 inci Hükümet döneminde uygulanan enflasyon farkı + 2 puan refah payı uygulaması, 2002’de toplu pazarlığa oturan yetkili sendikalar tarafından 75 lira karşılığında peşkeş çekilmeyip bütçe kanunlarından çıkarılmasına göz yumulmasaydı, şimdi memur maaşları geride kalan 13 yıl dikkate alınacak olursa, 13 x \% 2 = \% 26 oranında fazla olacaktı.
 
Yani maaşı 2.000 lira olanlar 2.520 lira, maaşı 2.500 lira olanlar 3.150 lira ve maaşı 3.000 lira olanlar 3.780 lira alıyor olacaklardı.)
 
SARI SENDİKALARI ARADAN ÇIKARALIM
 
Basın açıklamasının sonunda toplu pazarlıklarda sadaka ister gibi yüzde 3 veya yüzde 4 dilenen sendikaların sendikacılığın yüz karası olduğunu belirten Genel Başkan Bayram ZENGİN Masadan kalkma cesaret, erdem ve kararlılığını gösterebilmek bizim sendikalarımız için hayal edilmesi zor bir olaydır dedi.
 
Dünyanın hiçbir ülkesinde ve tarihin hiçbir döneminde masaya hükümetle pazarlığa oturup temsil ettikleri kitlenin zararına anlaşma imzalayan sendikalar görülmemiştir diyen Genel Başkan Bayram ZENGİN İktidar yanlısı sendikalar hükümeti zora sokmamak için bir şey istemez hatta hükümete ikramda bile bulunurken, iktidar karşıtı fakat başka siyası partilerin yandaşı diğer sendikalar da, Hükümet az versin ki kızanlar çoğalsın, desteği azalsın mantığı ile başta üyeleri olmak üzere çalışanların haklarını peşkeş çekiyor.
 
Bunun adı sarı sendikacılıktır Sarı sendikaları aradan çıkarmadıkça hükümet ile toplu pazarlık yapılmasının hiçbir anlamı, çalışanlara da faydası yoktur dedi.
 
Sendikaların iktidarların veya siyasi partilerin değil çalışanların temsilcisi olması gerektiğinin altını çizen Genel Başkan Bayram ZENGİN; Sendikalar çalışanların gür sesi olmalıdır şeklinde konuştu.
 
Çözümün, ister iktidar isten muhalefette olsunlar, tüm siyasi partilerden ve ideolojik mihraklardan bağımsız, gücünü sadece üyelerinden ve örgütlü gücünden alan bağımsız sendikacılıkta olduğunu belirten Genel Başkan Bayram ZENGİN, BASK ve bağlı sendikaların bunun için var olduğunun altını çizerek, bu görevi üstlenmeye hazır olduklarını belirterek siyaseten bağımsız, her durumda hakkının aranacağından emin olmak isteyen tüm memurları BASK ve bağlı sendikalara destek vermeye çağırdı.
 
BASK BASIN BÜROSU
 
 
 
Kaynak/gazetekamu

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.