Yurtta Nisan karı yağışı etkili oluyor!

Nisan ayında yağan kar önce şaşırttı sonra da esir aldı. Kış aylarında bile böyle yağmayan kar yağışı iki ilde hayatı felç etti. Araçlar yollarda kaldı! ARDAHAN Ardahanlılar güne kar yağışıyla uyandı. Yağış sonrası il merkezinde kar kalınlığı 10 santime

Yurtta Nisan karı yağışı etkili oluyor!

Nisan ayında yağan kar önce şaşırttı sonra da esir aldı. Kış aylarında bile böyle yağmayan kar yağışı iki ilde hayatı felç etti. Araçlar yollarda kaldı! ARDAHAN Ardahanlılar güne kar yağışıyla uyandı. Yağış sonrası il merkezinde kar kalınlığı 10 santime

12 Nisan 2011 Salı 12:41
Yurtta Nisan karı yağışı etkili oluyor!

Nisan ayında yağan kar önce şaşırttı sonra da esir aldı. Kış aylarında bile böyle yağmayan kar yağışı iki ilde hayatı felç etti. Araçlar yollarda kaldı!

ARDAHAN

Ardahanlılar güne kar yağışıyla uyandı. Yağış sonrası il merkezinde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaşırken, 10 köy yolu da kapandı.

Nisan ayının ortasında yağan aşırı kar ilçe merkezini beyaza bürüdü.Yağan karın kalınlığını cetvelle ölçen vatandaşlar ilçe merkezinde kar kalınlığı 12 santim olarak ölçülürken, yüksek yerlerde 25 ila 30 santim arasında olduğu tahmin ediliyor.

Bu yıl kış aylarında bile kadar kar yağışı tam olmamışken bahar ayında yağan kar ilçe halkını hayrete düşürdü.Sokakta yaşayan kedilerin yağan kardan kaçtıkları gözlenirken özellikle kar yağmadığı yerleri aramaları dikkatlerden kaçmadı.

Kimi kediler yıkılmış binalara girerken kimileride araçların altına girerek yağan kardan korunmaya çalıştı.Yağan kardan en çok etkilenen kesim ise hayvancılıkla uğraşan vatandaşlardı.Nisan ayında meraya bıraktıkları hayvanları kardan dolayı tekrar ahırlarına alırken biten ot ve samandan dolayı sıkıntı yaşayacaklarını dile getirdiler.

BOLU

Türkiye'nin en önemli geçiş güzergahı Boludağı'nda yoğun kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor. 

Bolu dağı'nda yoğun kar yağışı nedeniyle TEM Otoyolu Ankara istikametine ulaşım kapandı. Trafik ve karayolları ekipleri yolu açmak için yoğun çaba harcıyorlar.

BİTLİS

Bitlis'in Ahlat ilçesinde etkili olan yağmur yerini dün geceden beri kar yağışına bırakırken, ilçe yeniden beyazlara büründü.

Hafta sonundan itibaren etkili olan soğuklar, akşam saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Nisan ayı ortasında yazı beklerken kar yağışını gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizlemedi. Şehir merkezi kar yağışı ile birlikte yeniden beyaza bürünürken, vatandaşlar ise araçlarını karlardan temizledi ve günün zorluklarını yaşadı.

Öte yandan, gece yağan kar ile birlikte dışarıya çıkan çocuklar ise dakikalarca kartopu oynayarak, nisan ayında yağan karın keyfini doyasıya yaşadı.

BARTIN

Bartın'da yaklaşık 25 yıl sonra yeniden Nisan ayı içerisinde kar yağarken, hava sıcaklığı ilk defa sıfır (0) dereceye düştü.

Bartın'da sabah saatlerinde başlayan kar yağışı devam ederken, Nisan ayının 12'sinde yağan kar yağışı şaşkınlığa sebep oldu. Yaklaşık 25 yıl önce Nisan ayında kar yağan Bartın, 25 yıl sonra yeniden kar yağışını gördü.

Tarihler 12 Nisan'ı gösterirken, Bartınlılar şaşkınlıklarını gizleyemedi. Özellikle yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı etkili oluyor. Yıllar önce 7 dereceye düşen hava sıcaklığı 2011 yılında 0 dereceye kadar düştü. Sabahın erken saatlerinde başlayan kar yağışı şehri beyaz örtüye bürüdü. Yağış ile birlikte ulaşımda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

Bartın'da yüksek kesimlerde kar kalınlığının 3 ile 6 santimetre arasında olduğu belirtildi. Bartın-Amasra yolunun Hava Radar mevki ve Bakacak mevkiinde yolda biriken kar sebebiyle araçlar kontrollü bir şekilde seyir etti. Kar yağışının akşam saatlerine kadar aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

ERZİNCAN

Erzincan’da sabah saatlerinde etkili olan nisan karı şehri beyaza bürüdü.

Erzincanlılar güne kar ile uyandı. Bahar mevsiminin yaşandığı kent genelinde aniden bastıran yağış sonrası belediye tarafından şehrin ana arterlerine dikilen laleler ve bir hafta önce çiçek açan kayısı ağaçları kar altında kaldı. Nisan karının keyfini çıkaran vatandaşlar kar altında gezinti yaptı. Yer yer etkisini artıran kar yağışı hayatı olumsuz şekilde etkiledi.

Öte yandan kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzincan-Sivas karayolu Sakaltutan ve Kızıldağ mevkileri kısa süreli ulaşıma kapanırken, Erzincan-Gümüşhane karayolu Pöskedağı mevkiinde ise ulaşım güçlükle sağlanıyor. Erzincan-Sivas karayolunda bazı araçlar yolda mahsur kaldı.

Polis ekipleri, Sivas istikametine giden araçları, Erzincan-Sivas karayolunun 11. kilometresindeki TIR parkında önlem amaçlı bekletiyor.

Bu arada, Karayolları 64. Şube Şefliği’ne bağlı ekipler, karla mücadele ve tuzlama çalışması yapıyor.

ERZURUM

Erzurum'un Oltu ilçesinde, dün gece başlayan kar yağışı ilçeyi beyaza bürürken, sıcak havalar sonrası çiçek açan ağaçlar kar altında kaldı.

Havaların mevsim normallerinin üzerinde olduğu Oltu'da dün gece 10.45 aniden başlayan ve hala devam eden kar yağışı, cadde ve sokakları beyaza bürüdü. Güne kar yağışıyla uyanan Oltulular, küreklerle evlerinin önünü kürürken, süpürgelerle arabalarını temizlemeye çalıştı.

Öte yandan 15 Mart'tan itibaren havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle çiçek açan ağaçlar da kardan nasibini aldı. Birçok meyve ağacının kar altında kaldığı ilçede, vatandaşlar meyvelerin don tehlikesi yaşamasından korktuklarını söyledi. Vatandaşlar, ağaçları don vurması halinde bu yaz bölgede meyve üretiminin çok az olacağını kaydetti.

ELAZIĞ

Elazığ'da sabah saatlerinde başlayan kar yağışı devam ederken, vatandaşlar Nisan ayında yağan kar şaşkınlığı yaşıyor.

Sabahın erken saatlerinde başlayan kar yağışı şehri beyaz örtüye bürüdü. Yağış ile birlikte ulaşımda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Elazığ Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre şehir merkezinde kar kalınlığı 2, yüksek kesimlerde ise 5 santimetre olarak ölçüldü.

Kar yağışının öğle saatlerine kadar devam edeceği belirtildi.

GAZİANTEP

İki günden beri etkili olan dolu ve sağanak yağış sebebiyle sele teslim olan Gaziantep'te, yüzlerce vatandaş araçlarıyla birlikte yollarda mahsur kalırken, il genelinde büyük çapta maddi zarar oluştu.

Dün sabahtan itibaren etkili olan yağış sebebiyle kent merkezi dahil, tüm ilçelerde sel baskınları yaşandı. Bazı yolların sel suları sebebiyle dolması ya da çökmesi nedeniyle ulaşım sağlanamazken, elektrik akımının da sağlıklı verilemediği kentte zaman zaman ileşitimde de sıkıntılar yaşandı.

Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, ilçe belediyeleri ve İl Özel İdaresi'ne ait iş makineleri ve kurtarma araçları, yollarda mahsur kalan araçları ve vatandaşları kurtarmak için adeta seferber oldu.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri de, İslahiye ilçesindeki erozyon önleme amacıyla yapılan baraj gövdesinin patlaması ve bir vatandaşın hayatını kaybetmesi üzerine, olası bir faciaya karşı ilçe merkezinde teyakkuz halinde bekledi.

Yağışların aralıklarla devam ettiği Gaziantep'te, ekili alanlar ve hayvan ahırları da sel suları sebebiyle büyük zarar gördü.

Tutluk-Karataş yolu Aslanlıbel mevkiinde ise sel suları yolu suyla doldururken, elektrik direğini devirdi. Bölgeye gelen polis ekipleri, araçların geçişine izin vermezken, polisi dinlemeyen bazı sürücüler suya sarkan elektrik tellerine ve tehlikeye aldırış etmeden yoldan geçmeye çalıştılar.

İş makineleri ve temizlik araçları, kentte su baskınına uğrayan yolları ve evleri temizlemeye devam ediyor.

KONYA

Konya’ nın Seydişehir İlçesinde akşam saatlerinde bastıran kar ilçede günlük hayatı felç ederken Konya-Antalya yolunda da etkili olarak ulaşımda aksamalara neden oldu.

Araçlarda yolda ilerlemekte güçlük çekiyor. Vatandaşlar yolda yürürken beyaza büründü. Nisan karının şaşkınlığını yaşayan Bolulular, "Kışın bile böyle bir kar yağmadı.

Nisan karı bizi şaşırttı." dedi. Bolu Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının devam edeceğini bildirdi.

Konyanın Seydişehir İlçesinde etkili olan kar yağışı günlük hayatı felç ederken ulaşımda da aksamalara neden oldu.

Yola hazırlıksız çıkan sürücüler Seydişehir çıkışından itibaren yolda ilerlemekte oldukça zor anlar çekerken 1825 rakımlı Alacabel Mevkiinde ise zincirsiz birçok araç yolda kaldı.

Karayolları ekipleri yolu trafiğe açık tutmak için sürekli kürüme ve tuzlama çalışması yaptılar.

Bölge trafik ekipleri tarafından zincirsiz araç geçişine izin verilmezken tır ve çekici türü araçlar karayolları ekipleri tarafından yol tamamen temizlenerek açılıncaya kadar bekletildi.

KAYSERİ

Kayseri'de sabah saatlerinde başlayan kar yağışı yüksek kesimlerde etkili oldu.

Kayseri'de hava sıcaklıklarının düşmesiyle kent merkezinde ara ara kar yağışı oldu. Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, kar yağışının yüksek kesimlerde daha fazla olduğu öğrenilirken, hava sıcaklıklarının da eksi 2 dereceye kadar düştüğü bildirildi.

Kar yağışının yaşanması ile birlikte Tarım il Müdürlüğü yetkilileri de yaptıkları açıklamayla çiftçileri don olayının yaşanabileceği konusunda uyardı. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri iki gün boyunca don beklendiğini ve çiftçilerin gereken önlemleri almaları gerektiği duyurusunu yaptı.

KARS

Kars'ta Nisan ayında etkili olan kar yağışı ve tipi vatandaşları şaşırttı.

Kars'ta son bir haftadır etkili olan yağmur havaların soğumasıyla birlikte kara dönüştü. Sabah erken saatlerde başlayan kar yağışı ilerleyen saatlerde yerini tipiye bıraktı. Sabah erken saatlerde işlerine gitmek üzere evlerinden çıkan vatandaşlar yağan kar ve tipiden dolayı cadde ve kaldırımlarda yürümekte güçlük çektiler.

Kars'ta kent merkezinden son birkaç gündür etkili olan yağmur, yerini kar yağışına bıraktı. Vatandaşlar günlerdir etkisini kaybetmeyen soğuk hava ve yağışlar nedeniyle şemsiyelerini ellerinden bırakmadı. Kar altında şemsiyeleriyle ev ve işyerlerine giden vatandaşlar, Nisan ayında yağan karın, yaz mevsiminde havaların soğuk gideceğine işaret ettiğini kaydettiler.

Kentte etkili olan kar ve tipiden sürücülerde nasibi aldı. Havaların ısınmasıyla birlikte kışlık lastiklerini araçlarından çıkaran sürücüleri Nisan karı hazırlıksız yakaladı. Yazlık lastiklerini takan sürücüler trafikte ilerlemekte zaman zaman zorluk yaşadı.

Kar yağışından dolayı Kars-Digor ve Susuz-Ardahan güzergahlarında tipi ve sis etkili olurken, Karayolları ve Köy Hizmetleri olası bir aksaklığa karşın ekiplerini hazır bulundurdu.

Kars Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, bölgede hava parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı sabaha kadar devam etti.

Vatandaşlar, sabah evden çıktıklarından yoğun kar yağışının şokunu yaşadı. Kış mevsiminde bile bu kadar yağışı görmeyen vatandaşlar, bahar aylarında yer yer 25 santimetre kalınlığı bulan karı görünce şaşkınlıklarını gizleyemediler.

MALATYA

Malatya'da sabaha karşı başlayan kar her tarafı beyaza çevirdi. Malatya merkeze kışın dahi bu kadar fazla kar yağmadığı belirtildi.

Nisan ayında ender yağan kar, özellikle kayısı çiçeklerinin açması nedeniyle don tehlikesinden dolayı üreticiler kara kara düşünüyor.

Malatya merkeze kışın dahi bu kadar fazla kar yağmadığı belirtildi.

Öğrenciler sabah okula giderken karı görünüce kar topu oynarken, karın keyfini çıkardılar.

Bu arada vatandaşlar ise, merkeze kışın yağmayan karın nisan ayında düşmesine yine de sevindiklerini ifade ediyorlar.

TUNCELİ

Tunceli’de bir haftadan beri devam yağmur yerini kar yağışına bıraktı. İlde, Nisan ayında yağmur ardından kar yağışının başlaması vatandaşları şaşırttı.

Gece saatlerinde başlayan yağmur yağışı, sabah saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Vatandaşları hazırlıksız yakalayan kar yağışı, hayatı olumsuz yönde etkiledi. Bazı vatandaşlar ise nisan ayında gerçekleşen kar yağışını şaşkınlıkla izledi.

Yağış nedeniyle fazla yağış alan Nazımiye, Pülümür ve Ovacık ilçelerinde ulaşımın olumsuz yönde etkilendiği öğrenildi.

Kaynak:Haber7.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.