ÖĞRETMENLERDE 40 YAŞ SINIRI KALDIRILDI MI?

MEB, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 2 maddesinde, 28 Ocak 2015 tarihi itibariyle iki değişiklik yaptı. Yapılan değişiklikle, ilk defa öğretmenliğe atamada aranan 40 yaş şartı tümüyle kaldırılmıştır. Yani KPSS puanına sahip olan adaylar, y

ÖĞRETMENLERDE 40 YAŞ SINIRI KALDIRILDI MI?

MEB, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 2 maddesinde, 28 Ocak 2015 tarihi itibariyle iki değişiklik yaptı. Yapılan değişiklikle, ilk defa öğretmenliğe atamada aranan 40 yaş şartı tümüyle kaldırılmıştır. Yani KPSS puanına sahip olan adaylar, y

28 Ocak 2015 Çarşamba 09:22
97 Okunma
ÖĞRETMENLERDE 40 YAŞ SINIRI KALDIRILDI MI?
MEB, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 2 maddesinde, 28 Ocak 2015 tarihi itibariyle iki değişiklik yaptı. Yapılan değişiklikle, ilk defa öğretmenliğe atamada aranan 40 yaş şartı tümüyle kaldırılmıştır. Yani KPSS puanına sahip olan adaylar, yaş şartı aranmaksızın öğretmen kadrolarına atanabilecektir

28 Ocak 2015 ÇARŞAMBA Resmi Gazete Sayı : 29250 

YÖNETMELİK

Milli Eğitim Bakanlığından:

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENLERİNİN ATAMA VE

YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 - 6/5/2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 11 inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 - Aynı Yönetmeliğin 55 inci maddesinin üçüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3 - Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 - Bu Yönetmelik hükümlerini Milli Eğitim Bakanı yürütür.

YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILAN MEZKUR MADDELER:

MADDE 11 - (1) Öğretmenlik görevine atanacaklarda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartların yanında aşağıda belirtilen özel şartlar aranır:

g) Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak. Ancak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (B) bendi kapsamında sözleşmeli öğretmen pozisyonunda halen görev yapanlar ile daha önce bu kapsamda en az bir yıl fiilen görev yaptıktan sonra mesleki eğitimde başarılı olup da ayrılmış olanların kadrolu öğretmenliğe başvurularında 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaz.

MADDE 55 -

(3) Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmaları gerekir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.