MEB, KPSS’ye yönelik branş sıralamalarını açıklamayacak

Milli Eğitim Bakanlığı son günlerde gündeme sürekli gelen  ve adaylar tarafından ısrarla istenilen , KPSS’ye yönelik branş sıralamalarını yayınlamayacağını açıkladı.Bu konuda bir basın açıklaması yapan Milli Eğitim Bakanlığı özellikle şu konuya vurgu yapm

MEB, KPSS’ye yönelik branş sıralamalarını açıklamayacak

Milli Eğitim Bakanlığı son günlerde gündeme sürekli gelen  ve adaylar tarafından ısrarla istenilen , KPSS’ye yönelik branş sıralamalarını yayınlamayacağını açıkladı.Bu konuda bir basın açıklaması yapan Milli Eğitim Bakanlığı özellikle şu konuya vurgu yapm

17 Ağustos 2010 Salı 10:06
MEB, KPSS’ye yönelik branş sıralamalarını açıklamayacak
Milli Eğitim Bakanlığı son günlerde gündeme sürekli gelen  ve adaylar tarafından ısrarla istenilen , KPSS’ye yönelik branş sıralamalarını yayınlamayacağını açıkladı.Bu konuda bir basın açıklaması yapan Milli Eğitim Bakanlığı özellikle şu konuya vurgu yapmıştır: Daha önce öğretmen alımlarında yayınlanan Sıra Öğrenme Formlarındaki tahmini sıralamaların çeşitli nedenlerden dolayı sapma gösterebileceği Formdaki ‘Uyarılar’ başlığı altında yazılı olarak açıklanmasına rağmen , sıralamanın bazı adaylarca kesin sıra gibi algılandığı ve her atama döneminden sonra haksız yere çeşitli itirazların yapıldığı görülmüştür. Bu yanlış algılamalar nedeniyle formun yayınlanmasına 2008 yılının Şubat ayında son verilmiştir.İşte MEB'in açıklamasının tam metni... T.C Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 16.08.2010 BASIN AÇIKLAMASI KPSS’ye yönelik branş sıralamalarının yayınlanmamasına ilişkin, bazı köşe yazarları tarafından Bakanlığımızı zan altında bırakacak çeşitli ima ve yorumların yapıldığı üzülerek gözlemlenmiş ve aşağıdaki açıklama bu nedenle yapılmıştır: Bilindiği gibi ilk defa atama kapsamında öğretmenlik için başvuranlar, KPSS sonucuna göre puan üstünlüğü esas alınarak atanmaktadırlar. Bu bağlamda, Bakanlığımız atama dönemi itibariyle sınava giren tüm öğretmen adaylarının başvurusunu almak yerine, atama yapılacak alanların her biri için ayrılmış kontenjanın en az üç katı oranında aday başvurusunu almaktadır. Ancak, daha önce öğretmen alımlarında yayınlanan Sıra Öğrenme Formlarındaki tahmini sıralamaların çeşitli nedenlerden dolayı sapma gösterebileceği Formdaki ‘Uyarılar’ başlığı altında yazılı olarak açıklanmasına rağmen, sıralamanın bazı adaylarca kesin sıra gibi algılandığı ve her atama döneminden sonra haksız yere çeşitli itirazların yapıldığı görülmüştür. Bu yanlış algılamalar nedeniyle formun yayınlanmasına 2008 yılının Şubat ayında son verilmiştir. Bakanlığımızı takip eden tüm tarafların çok iyi bildiği gibi öğretmen alımlarında söz konusu forma yer verilmemesi, yansıtılmaya çalışıldığı gibi yeni bir uygulama değildir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve şeffaf yönetim anlayışımız adına Sıra Öğrenme Formunu kaldırma gerekçelerimiz aşağıda bir kez daha paylaşılmaktadır; 1- Son sınıfta KPSS’ye girip mezun olamayan adayların almış oldukları puanlar sıralama sonucunu etkilemektedir.
2- Ara sınıfta girilen KPSS sonuçları geçersiz sayıldığından bu durumdaki adayların almış oldukları puanlar sıralama sonucunu etkilemektedir.
3- KPSS’de yanlış alan kodlayarak sınava giren adaylar, başvuru sırasında asıl mezun olduğu alandan tercih yaptığından her iki alanın da sıralaması etkilemektedir.
4- Ataması yapılmayan öğretmen adaylarının kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere her iki pozisyonda da başvuru hakları bulunduğundan aynı kişi için farklı iki ayrı sıralama söz konusu olmaktadır.
5- Halen sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta olan öğretmenlerimiz ise tekrar sözleşmeli öğretmenliği tercih etme hakları bulunmadığından sadece kadrolu öğretmenlik için sıralamaya girebilmektedirler.
6- Öğretmenlik için girdiği KPSS sonucu geçerli olmasına rağmen çeşitli nedenlerle mezun olamayan adaylar ile kişisel veya ailevi sebeplerle öğretmenliğe başvurmayan adaylar, girdikleri sınavın geçerlilik süresi boyunca sıralama formunda yer almaya devam ettiklerinden, bu durum yayınlanan her yeni sıralama formunu değiştirmektedir.
7- ÖSYM’ye yapılan başvurularda beyan edilen bilgilerin doğruluğu adayların sorumluğuna bırakılmaktadır. Sınava başvuran adaylar arasında dikkatsizlik nedeniyle mezuniyet bilgisi için ayrılan alanı boş bırakan, 4 yerine 3 basamaklı sayısal kodlama yapan, KPSS kılavuzunda yer almayan bir rakamı kodlayan/seçen adaylar ile başka bir alan için tahsis edilmiş kodu kodlayan/seçen binlerce aday bulunması sıralamayı etkilemektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur. Personel Genel Müdürlüğü www.kpsscafe.com
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.