KPSS-2013/2 Tercih Kılavuzu

ÖSYM tarafından yapılacak olan  2013/2 KPSS  merkezi atama tercih kılavuzu yayınlandı. Kamu Personel Seçme Sınavı 2013/2 Tercih Kılavuzunda ortaöğretim, önlisans ve lisans düzeyleri ayrı olmak üzere tercih  yapılabilecek kadro ve pozisyonlar yer a

KPSS-2013/2 Tercih Kılavuzu

ÖSYM tarafından yapılacak olan  2013/2 KPSS  merkezi atama tercih kılavuzu yayınlandı. Kamu Personel Seçme Sınavı 2013/2 Tercih Kılavuzunda ortaöğretim, önlisans ve lisans düzeyleri ayrı olmak üzere tercih  yapılabilecek kadro ve pozisyonlar yer a

18 Kasım 2013 Pazartesi 17:48
KPSS-2013/2 Tercih Kılavuzu

ÖSYM tarafından yapılacak olan  2013/2 KPSS  merkezi atama tercih kılavuzu yayınlandı. Kamu Personel Seçme Sınavı 2013/2 Tercih Kılavuzunda ortaöğretim, önlisans ve lisans düzeyleri ayrı olmak üzere tercih  yapılabilecek kadro ve pozisyonlar yer almaktadır. Adayların mağdur olmamaları için tercih kılavuzunu inceleyip tercihlerini belirleyerek son güne bırakmadan ÖSYM'ye bildirmeleri gerekmektedir.

TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ


Tercih Yaparken Kılavuzdaki tüm niteliklere sahip olmalı mıyım?


Tercih Yaparken Sıralama Önemli mi?


Kadrolu Memurluk ile KİT Sözleşmeli Personel Arasında Ne Fark Var?


1. GENEL BİLGİLER, TEMEL İLKE VE KURALLAR

1.1 Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır.

1.2 KPSS-2013/2 Tercih Kılavuzu, ilgili mevzuat uyarınca atama izni alınmış olan kadroları vepozisyonları, bunlar için aranan nitelikler ile kontenjanlarını kapsamaktadır.

1.3 Adayların bu kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 7-8 Temmuz 2012 ve 22-23 Eylül 2012 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarında (2012-KPSS Lisansve 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisansbirine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir

1.4 Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, önlisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacaktır.

2. TERCİHLERİN YAPILMASI İÇİN GENEL BİLGİLER

Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin ÖSYM’ye İnternetle gönderildiği son gün itibariyle,sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur.Tercihlerinİnternetle ÖSYM’ye gönderilmesinin son günü itibariyle mezun durumda bulunmayanadayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile, atamaları yapılmayacaktır. Adayların boş kadrolara ve pozisyonlara yerleştirme işlemlerine alınabilmeleri için tercihlerin kurallara uygun olarak yapılması ve yapılan tercihlerin geçerli olması zorunludur.

3. TERCİHLERİN YAPILMASI İLE İLGİLİ İŞLEMLER

3.1 Adaylar tercihlerini 18 - 27 Kasım 2013 tarihleri arasında İnternet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 27 Kasım 2013 gecesi, saat 23:59’dasonaerecektir. Bu süre kesinlikle uzatılmayacaktır.

3.2 Bu kılavuzda kamu kurum ve kuruluşlarının atama yapacakları boş kadro ve pozisyonlarını içeren tablolar yer almaktadır. Tablo-1’de ortaöğretim mezunlarının,  Tablo-2’de önlisans mezunlarının ve Tablo-3’te lisans mezunlarının tercih edebilecekleri kadro ve pozisyonlar bulunmaktadır.

3.3 Tercihlerinizi yaparken size uygun olan kadro ve pozisyonların bulunduğu tablolardaki “Aranan Nitelik Kodları” sütununda yer alan nitelik kodlarını dikkatle incelemeniz ve size uyup uymadığını belirlemeniz son derece önemlidir. Tercihler belirlenmeden önce sistemde kayıtlı mezun olunanalan/program bilgisi mezun olunan alan/program tablolarından kontrol edilmelidir.

Bir kadro veya pozisyon için mezun olunan program/alan koşulu birden fazla ise bunlardan birinin karşılanması yeterlidir.

 Ayrıca, bu kılavuzdaki Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı tarafından düzenlenen “Başvuru Genel Şartları ve Diğer Hususlar” başlıklı uyarıları mutlaka okumanız ve tercihlerinizi yaparken bu uyarıları da göz önünde tutmanız gerekir

KKAT:

Koşullarından herhangi birinkarşılamadığınız bir kadro ya da pozisyona tercihleriniz arasındayer vermeniz ve yerleştirilmeniz halinde ilgili kurum tarafından atamanızınyapılmayacağını göz önünde bulundurunuz. Mağduriyete uğramamanız ve diğer adayları mağdur etmemeniz içintercihlerinizi İnternet’le ÖSYM’ye göndermeden önce tüm tercihlerinizin durumunuzauygunolduğundan mutlaka emin olunuz. 

Tercihlerinizi İnternetle ÖSYM’ye göndermeden önce tüm tercihlerinizin durumunuza uygun olduğundan mutlaka emin olunuz. Tercih süresi bitene kadar, sisteme işlenen tercihlerde değişiklik yapılabilecektirTercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi http://ais.osym.gov.tr adresinden elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih iptali yapılmaz. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali veya mezuniyet tarihinde değişiklik taleplerini içeren dilekçeler Merkezimizde kesinlikle işleme alınmayacaktır. 

Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamayacaktır.

3.4 Tercih yapmak istediğiniz kadro ve pozisyonları belirleyiniz ve 30’u geçmemek üzere istek sıranıza göre yazınız. Bu sıralamada kadro ve pozisyonun size uygunluğu ve sizin bunlara vereceğiniz öncelikler son derece önemlidir. Tercihlerinizi yazmanız için bu kılavuzdaki boş Tercih Listesinden yararlanabilirsiniz. Böyle bir hazırlık size tercihlerinizi İnternete girmenizde kolaylık sağlayacaktır.

Üzerinde çalışma yaptığınız listeyi ÖSYM’ye kesinlikle posta ile göndermeyiniz veya elden teslim etmek için girişimde bulunmayınız. Böyle bir liste ÖSYM’de hiçbir şekilde işleme konulmayacaktır.Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacaktır.

TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.