KPSS çözümlü deneme sınavı 2016 lise KPSS ücretsiz deneme sınavı çöz

20 Kasım 2016 Pazar günü yapılacak olan KPSS lise oturumu için adaylar heyecanla bekliyor. Bazı adaylar ise KPSS çözümlü deneme sınavı çözmeye devam ediyor.

KPSS çözümlü deneme sınavı 2016 lise KPSS ücretsiz deneme sınavı çöz

20 Kasım 2016 Pazar günü yapılacak olan KPSS lise oturumu için adaylar heyecanla bekliyor. Bazı adaylar ise KPSS çözümlü deneme sınavı çözmeye devam ediyor.

17 Kasım 2016 Perşembe 09:55
KPSS çözümlü deneme sınavı 2016 lise KPSS ücretsiz deneme sınavı çöz

20 Kasım 2016 Pazar günü yapılacak olan KPSS lise oturumu için adaylar heyecanla bekliyor. Bazı adaylar ise KPSS çözümlü deneme sınavı çözmeye devam ediyor. 2016 lise KPSS ücretsiz deneme sınavı çözmek için sitemize göz atabilirsiniz.

20 Kasım 2016 Pazar günü yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) lise oturumu için heyecan arttı. 2016 KPSS ortaöğretim genel kültür deneme sınavına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz. Ayrıca en güncel 2016 KPSS lise genel yetenek deneme sınavına da aynı bağlantıdan erişebilirsiniz. KPSS'ye hazırlanarak memur olmak isteyen adaylar KPSS çözümlü deneme sınavı çözmeyi seviyorlar.


2016 KPSS ORTAÖĞRETİM GENEL KÜLTÜR VE GENEL YETENEK ÇÖZÜMLÜ DENEME SINAVI - TIKLAYINIZ


ÖSYM tarafından 2 yılda bir gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim oturumu bu yıl 20 Kasım 2016 tarihinde saat 10.00'da gerçekleştirilecek. 2014 yılında yapılan KPSS'ye 1 milyona yakın memur adayının katıldığı 2016 yılı KPSS Ortaöğretim oturumuna ise yine yaklaşık olarak 1 milyon memur adayının katılması bekleniyor. KPSS için başvurular 9-24 Ağustos 2016 tarihleri arasında alınmıştı. KPSS Ortaöğterim sınav başvuru ücreti ise 55 lira olacak belirlenmişti. 20 Kasım 2016 tarihine 13 gün kala adaylar KPSS lise çıkmış soru ve cevapları çözmek için uğraşıyor. En güncel KPSS ortaöğretim çıkmış sorular kpss.web.tr internet sitemizde yer alıyor. KPSS Ortaöğretim oturumuna katılan adayların puanları 2 yıl geçerli olacak ve 4 merkezi atama için tercih yapabilecekler.

2012 KPSS ORTAÖĞRETİM SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

2014 KPSS ORTAÖĞRETİM SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ


2016 KPSS ORTAÖĞRETİM KONU (SORU) DAĞILIMI

KPSS GENEL YETENEK KONU DAĞILIMI


Genel yetenek alanından toplam 60 soru çıkmaktadır. Genel yetenek bölümü Türkçe ve matematik sorularından oluşmaktadır.
Türkçe (30 soru)

Türkçe’nin soru sayısından herhangi bir değişiklik söz konusu olmadı. Konu dağılımında ise birtakım değişiklikler yapıldı.  Değişiklik öncesinde Türkçe Kısmından sözcük bilgisi, dil bilgisi, anlatım özellikleri, okuduğunu anlama konularından soru gelmekteydi. Bundan sonra ise “Sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini, dil bilgisi ve yazım kurallarını ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.” İbaresi kullanılmaktadır. Yani, Türkçe sorularının çoğunluğu  artık mantık formatında gelecek ve adaylarımızın buna dikkat etmeleri ve hazırlanmaları gerekmektedir. ALES mantığında sorulara hazır olmanızı öneririz.

Matematik (30 soru)
Matematik soru sayısı değişmedi. Değişiklik öncesinde sayılarla işlem yapma, matematiksel ilişkilerden yararlanma, problem çözme, temel geometri bilgileri, tablo grafik okuma konularından soru gelmekteydi. Şimdiki konu dağılımında ise “Sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.” ifadesine yer verilmiştir. Soruların ALES soru tarzına yakınlaşacağı düşünülebilir. Yani, matematik sorularının ağırlığı artık MANTIK formatında gelecek ve adaylarımızın buna dikkat etmeleri ve hazırlanmaları gerekmektedir.

KPSS GENEL KÜLTÜR KONU DAĞILIMI


Genel kültür alanından toplam 60 soru çıkmaktadır. Genel kültür bölümü tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgiler sorularından oluşmaktadır.
 
Tarih (27 soru)

Tarih soru sayısı 30’dan 27’ye düştü. Önceden Eski Türk Devletleri ve Osmanlı Devletinden 9 soru, inkılap tarihinden 21 soru gelmekteydi. Yeni sistemde ise Selçuklu Devleti ve Öncesi Türk Devletlerinden 3 soru, Osmanlı devletinden 9 soru, İnkılap tarihinden ise 12 soru gelecek. Ayrıca 2013 sınavı ile birlikte ilk defa Çağdaş Türk ve Dünya Tarihinden 3 soru gelecek.
 
Coğrafya (18 soru)
Coğrafya soru sayısı değişmedi. Türkiye’ni fiziki özelliklerinden gelen soru sayısı 7’ye yükseldi. Türkiye’nin ekonomik özellikleri sorusu 13’e düştü. Beşeri özellikler ise hala 5 soru gelecek.

Vatandaşlık Bilgisi (9 soru)
 
Vatandaşlık bilgisi soru sayısı değişmedi. Ancak devletler umumi ve özel hukuku konusu buradan kaldırıldı. Yani sorular yine hukukun temel kavramları ve medeni hukuk(3 tane), anayasa hukuku (3 tane) ve idare hukuku (3 tane) konularından gelecektir.

Güncel Konular (6 Soru)
Güncel konuların soru sayısı 3 iken 6’ya yükseldi. Bu durum adayları daha çok gazete okumaya ve haberleri takip etmeye teşvik edecek gibi gözüküyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.