Kim yönetmelik çıkarabilir sorusu KPSS'de soruldu

Kim yönetmelik çıkarabilir sorusu KPSS'de soruldu. 20 Kasım KPSS'de sorulan soru "Kim yönetmelik çıkarabilir sorusu" herkes tarafından merak ediliyor.

Kim yönetmelik çıkarabilir sorusu KPSS'de soruldu

Kim yönetmelik çıkarabilir sorusu KPSS'de soruldu. 20 Kasım KPSS'de sorulan soru "Kim yönetmelik çıkarabilir sorusu" herkes tarafından merak ediliyor.

20 Kasım 2016 Pazar 13:11
Kim yönetmelik çıkarabilir sorusu KPSS'de soruldu

Kim yönetmelik çıkarabilir sorusu KPSS'de soruldu. 20 Kasım KPSS'de sorulan soru "Kim yönetmelik çıkarabilir sorusu" herkes tarafından merak ediliyor. Cevaplarda ise İlçe Emniyet Müdürü, Mahalle Muhtarı, Kütahya Valisi, Afyonkarahisar İl İdaresi vardı. Cevap Kütahya Valisi olacaktı.

Yönetmelikler, Başbakanlık, bakanlıklar ve kamu tüzel kişileri tarafından, kendi görev alanlarını ilgilendiren kanunların ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere çıkarılır.

Yönetmelikler yasalara ve tüzüklere aykırı olamaz. Yönetmeliklerin çıkarılmadan önce Danıştay incelemesinden geçirilmesi zorunlu değildir.

Yönetmelikler de idarenin düzenleyici İşlemleri arasında yer aldıkları için, idari yargının denetimine tabi olurlar. 1961 Anayasasından farklı olarak bazı yönetmelikler Resmi Gazete’de yayımlanmadan da yürürlüğe girebilmektedir. 1982 Anayasasına göre “Hangi yönetmeliklerin Resmi Gazete’de yayımlanacağı kanunda belirtilir.” 3011 sayılı ‘Resmi Gazete’de Yayımlanacak olan Yönetmelikler Hakkında Kanun’a göre, Başbakanlık, bakanlık ve kamu tüzelkişilerinin işbirliğine, yetki ve görev alanlarına ait hükümleri düzenleyen, kamu personeline ait genel hükümleri kapsayan ve kamuyu ilgilendiren yönetmelikler Resmi Gazete’de yayımlanır (Geniş halk kitlelerini ilgilendiren yönetmeliklerin Resmi Gazete’de yayımlanması esastır.)-Buna karşılık yerel yönetimlerin kendi görev alanıyla ilgili yönetmeliklerle “milli emniyet ve milli güvenlikle ilgili olan ve gizlilik derecesi taşıyan yönetmelikler” Resmi Gazete’de yayımlanmaz.

Yönetmeliklerin Cumhurbaşkanınca imzalanma zorunluluğu yoktur. Ancak Başbakanlık tarafından çıkarılan Yönetmeliklerin Cumhurbaşkanınca imzalanması gerekir. Yönetmeliklerle düzenlenen konunun mutlaka yasal dayanağının olması gerekir. Yönetmeliklerle suç ve ceza konulamaz. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikler yayımlandıkları gün, yayımlanmayan yönetmelikler ise duyuruldukları gün yürürlüğe girerler. Yönetmeliklerde tüzükler gibi idari yargı denetimine tabidir. Bakanlıkların yönetmelikleri ile kamu kuruluşlarının ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ülke çapında uygulanacak yönetmeliklerinin yargısal denetimi Danıştay tarafından yapılır. Ancak kamu kuruluşlarının ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının belli bir yörede uygulanacak yönetmeliklerinin yargısal denetimi ise o yerin İdare Mahkemesi tarafından yapılır.
 

2016 KPSS ORTAÖĞRETİM SORU VE CEVAPLARI YAYINLANDI - TIKLAYINIZ


Son Güncelleme: 20.11.2016 14:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Esmer güzeli 2 yıl önce

Cevap belediye. Valilik yanlış cevap.

Avatar
güven sarıgül 2 yıl önce

eskişehir belediyesi vardı cevao o olmalı çünkü belediyelet tüzel kuruluşlardır