Kılıçdaroğlu, Genel Müdürlük dönemini araştıran savcıyı aday yaptı

Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü dönemindeki 5 milyar dolarlık yolsuzluk operasyonunu yürüten Savcı Aldan CHP’den aday oldu. Aldan, CHP liderini soruşturma dışında tutmakla eleştirilmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılaçdaroğlu’nun, Muğla üçüncü sırada

Kılıçdaroğlu, Genel Müdürlük dönemini araştıran savcıyı aday yaptı

Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü dönemindeki 5 milyar dolarlık yolsuzluk operasyonunu yürüten Savcı Aldan CHP’den aday oldu. Aldan, CHP liderini soruşturma dışında tutmakla eleştirilmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılaçdaroğlu’nun, Muğla üçüncü sırada

16 Nisan 2011 Cumartesi 10:53
Kılıçdaroğlu, Genel Müdürlük dönemini araştıran savcıyı aday yaptı

Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü dönemindeki 5 milyar dolarlık yolsuzluk operasyonunu yürüten Savcı Aldan CHP’den aday oldu. Aldan, CHP liderini soruşturma dışında tutmakla eleştirilmişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılaçdaroğlu’nun, Muğla üçüncü sıradan milletvekili adayı gösterdiği eski Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Savcısı Ömer Süha Aldan’ın, SSK’da en büyük yolsuzluk operasyonlarından biri olan ‘Neşter Operasyonu’ sırasında Kılıçdaroğlu’nu yargılanmaktan kurtaran kişi olduğu ortaya çıktı. 5 milyar dolarlık yolsuzluk operasyonunda, bir çok firma ve bürokrat hakkında dava açılmıştı. Dönemin SSK Genel Müdürü olan Kemal Kılıçdaroğlu söz konusu operasyon kapsamında sanık olarak dinlenmesi gerekirken tanık olarak dinlenmişti.


Okuyan suç duyurusunda bulundu


Kamuoyunda “Neşter 1 ve Neşter2” olarak bilinen SSK’nın ameliyat malzemeleri olarak bilinen ‘sarf malzeme’ alımlarını içeren operasyon, 55. Hükümetin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan’ın 2002 yılında yaptığı suç duyurusu ile başladı. Söz konusu operasyonu ise dönemin DGM Savcısı olan Ömer Süha Aldan yürüttü. Savcı Aldan’ın yürüttüğü soruşturma sonucunda, sarf malzemesi alımında devletin yaklaşık 5 milyar dolar zarara uğratıldığı tespit edildi. Savcı Aldan, SKK ve diğer sosyal güvenlik kurumlarıyla iş yapan 60’a yakın firma yöneticisi hakkında dava açtı. Bunların 29’u mahkum oldu. Mahkum olanların 9’u da 4.5 yıl yatarak serbest kaldı. DGM savcısı Aldan, operasyon kapsamında bazı SSK ve Bağ-Kur bürokratlarını da gözaltına almasına rağmen, bürokratlar hakkında herhangi bir dava açılmadı.


Yargılanmaktan kurtuldu


Savcılık soruşturması çerçevesinde yapılan araştırmalarda yolsuzluğun büyük ölçüde SSK’nın alımlarında yapıldığı tespit edildi. Bu kapsamda, sarf malzeme alımlarına ilişkin kararlarda SSK yönetiminin de imzasının olmasına rağmen, ilginç bir gelişme yaşandı. Savcı Aldan, usulsüz alımların gerçekleştiği yıllar arasında SSK Genel Müdürlüğü görevini yürüten bugünün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu, “sanık” yerine “tanık” olarak dinledi. Savcı Aldan’ın bu ilginç tercihi sayesinde, Neşter Dosyası’nda, SSK bürokratları alımlar konusunda suçlanırken, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismi ise, “ifade sahibi” olarak yer aldı. Böylece, Neşter Operasyonu’ndan Kılıçdaroğlu yargılanmaktan kurtulmuş oldu.


SSK içinde rahatsızlık yarattı


Devlete 5 milyar dolar zarara yol açan Neşter Operasyonları’nda, CHP lideri Kılaçdorğlu’nu sanık yerine tanık olarak yer almasına karar veren DGM savcısı Ömer Süha Aldan, 12 Haziran’da yapılacak seçimlerde CHP’den milletvekili adayı oldu. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Aldan’ı, Muğla 3. sıradan kontenjan adayı olarak gösterdi. Bu durum, SSK içinde rahatsızlığa yol açarken, “diyet mi ödeniyor” sorularının sorulmasına yol açtı.


5 milyar dolarlık yolsuzluk


BAŞTA SSK olmak üzere sosyal güvunlik kurumlarındaki büyük yolsuzlukları ortaya çıkaran NEŞTER operasyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan’ın 8 Şubat 2002’de savcılığa gönderdiği suç duyurusu ile başladı. 1992 yılından itibaren hesapların incelendiği soruşturmayı, dönemin DGM Savcısı Ömer Süha Aldan yürüttü. Yapılan soruşturmada, SSK’nın ve diğer sosyal güvenlik kurumlarının, ameliyatlarda kullanılan malzemelerinin piyasa fiyatının çok üzerinden alındığı belirlendi. Örneğin 25 dolarlık stentin 2 bin 450 dolardan alındığı saptandı. Müfettişler, savcılık soruşturması kapsamında yapılan incelemeler sonucunda, fahiş alımlarla devletin 5 milyar dolarlık zarara uğradığını saptamıştı. Söz konusu soruşturma kapsamında sadece, firma yöneticileri hakkında dava açıldı. Bürokratlara ise dokunulmadı. Yine dönemin SSK Genel Müdürü Kılıçdaroğlu da, aynı dosya kapsamında sanık yerine tanık olarak dinlendi


Star Gazetesi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.